АҚШ разведкаси Трампнинг Эрон ракеталари ҳақидаги сўзларини тасдиқламайди
Aгентлигикнинг манбаларга таяниб хабар беришича, АҚШ разведкаси Доналд Трaмпнинг “Эрон тез орада АҚШ ҳудудига етиб борадиган ракеталарга эга бўлади” деган сўзларини тасдиқламайди.
'АҚШ разведкаси Трампнинг Эрон ракеталари ҳақидаги сўзларини тасдиқламайди'ning rasmi
Манбалар президентнинг бу баёноти бўрттирилган бўлиб, Эронга қарши эҳтимолий зарба ҳақидаги унинг айрим далилларини шубҳа остига қўйишини билдирган.
АҚШ ҳарбий разведкаси ўтган йилги  Эроннинг мавжуд космик ташувчи ракеталардан фойдаланиб, “ҳарбий қитъалараро баллистик ракета” ишлаб чиқиши учун 2035 йилгача вақт керак бўлиши мумкинлиги ҳақидаги ҳисоб-китобларини ҳали ҳам ўз кучида эканини қайд этган.
Манбалардан бирининг маълум қилишича, ҳатто Хитой ёки Шимолий Корея Эронга технологик ёрдам кўрсатган тақдирда ҳам, мамлакатнинг қитъалараро баллистик ракета даражасига мос ва фойдаланишга тайёр “нарса” ишлаб чиқиши учун камида саккиз йил керак бўлади.
Шунингдек, манбалар ҳозирча Эроннинг АҚШ ҳудудига тез орада етадиган ракета ишлаб чиқаётгани ҳақида ҳеч қандай маълумот йўқлигини айтишган.

The sources indicated that the president's statement was exaggerated and cast doubt on some of his evidence regarding a possible strike against Iran.
U.S. military intelligence noted that its assessments from last year remain in force, stating that Iran may need until 2035 to develop an "intercontinental ballistic missile" using existing space launch vehicles.
According to one source, even if China or North Korea provides technological assistance, the country will need at least eight years to develop a "thing" that meets intercontinental ballistic missile standards and is ready for use.
The sources also stated that there is currently no information indicating Iran is developing a missile capable of reaching U.S. territory in the near term.