Тошкентда ФВВ ходимига 30 минг доллар пора таклиф қилган тадбиркор ушланди
Пойтахтда фаолият юритувчи тадбиркор ўзи раҳбарлик қиладиган МЧЖ томонидан Яккасарой туманида қурилган, бир қатор камчиликлари бартараф этилмаган 12 қаватли турар жой мажмуасини фойдаланишга қабул қилдириш мақсадида “Nazorat.MS.UZ” электрон портали орқали тақдим этиладиган аризани ижобий ҳал қилиб бериш эвазига Тошкент шаҳар Фавқулодда вазиятлар вазирлиги бош бошқармаси ходимига 30 минг АҚШ доллари миқдорида пора таклиф этган.
Ходим бу ҳақда масъул идораларни хабардор қилган. Шундан сўнг Давлат хавфсизлик хизмати ва ФВВ ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда МЧЖ раҳбари пул маблағини топшираётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳолат юзасидан унга нисбатан Жиноят кодексининг 211-моддаси 3-қисми “а” банди (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

In the capital, an active entrepreneur, in order to get approval for putting into operation a 12-story residential complex built in the Yakkasaroy district by the LLC he leads, which has a number of unresolved deficiencies, offered a bribe of 30,000 US dollars to an employee of the Main Department of the Ministry of Emergency Situations of Tashkent city in exchange for a positive resolution of an application submitted through the "Nazorat.MS.UZ" electronic portal.
The employee reported this to the responsible authorities. Subsequently, during a rapid operation conducted in cooperation by the State Security Service and the Ministry of Emergency Situations, the head of the LLC was caught red-handed while handing over the money.
Regarding the incident, a criminal case has been initiated against him under Part 3, paragraph "a" of Article 211 of the Criminal Code (bribery), and the preventive measure of "detention" has been applied. Investigative actions are ongoing.