Туркияда яна бир ўзбекистонлик аёл ваҳшийларча ўлдирилди
Туркиянинг Истанбул вилоятида 2019 йилда йўқолган деб қидирувга берилган 36 ёшли Ҳуррият Турсунбоева эри томонидан ўлдирилгани аниқланди. Тергов маълумотларига кўра, гумонланувчи аёлни уйида жанжал пайтида ўлдирган. У жасадни бир муддат яшириб, кейинчалик бўлакларга бўлиб, чиқинди контейнерига ташлаган. Ҳолат юзасидан эркак ҳамда унга ёрдам бергани айтилган дўсти қўлга олинган.
Истанбул полицияси раҳбарияти топшириғи билан эски йўқолганлик ишлари қайта кўриб чиқилган. Қайта тергов жараёнида қўшнилар кўрсатмалари, телефон маълумотлари ва уйда ўтказилган текширувлар орқали жиноят излари аниқланган ва хонадонда қон излари топилган.
Гумонланувчи сўроқда жиноятни тан олиб, жасадни қандай йўқ қилганини айтган. У воқеадан сўнг бошқа шахс ҳужжатлари орқали яшириниб юргани ҳам маълум бўлди. Жорий йил март ойида эркак чегара орқали Туркияга кирган вақтида қўлга олинган. Ҳозирда ҳар икки гумонланувчи судга топширилган, тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Туркиядаги ўзбекистонлик аёллар билан боғлиқ жиноятлар
Аввалроқ, Туркиянинг Баликесир вилоятидан 46 ёшли Дилафрўз Чўлиеванинг жасади топилиб, Ўзбекистонга қайтарилганди. Мазкур жиноятни содир этишда гумонланиб 4 нафар шахс қўлга олинган бўлиб, ҳозирги вақтда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Шунингдек, олдинроқ Туркиянинг Истанбул шаҳри Шишли туманида чиқинди йиғувчи томонидан ахлат контейнеридан ўзбекистонлик Дурдона Ҳакимованинг жасади топилган эди.
Кейинроқ мазкур иш доирасида у ўлдирилган Умрониядаги уйда яна бир ўзбекистонлик аёл – Сайёра Эргашалиева ҳам бўлаклаб ўлдирилгани аниқланди.
Бундан ташқари, Туркиянинг Истанбул шаҳрида ўзбекистонлик аёл озарбайжонлик шахс тарафидан жинсий зўравонликка учраганди.
Қайд этиш жоиз, сўнгги вақтларда Туркияда ўзбекистонлик аёллар билан боғлиқ қатор оғир жиноятлар кузатилмоқда.

It has been determined that 36-year-old Hurriyat Tursunboeva, who was reported missing in Turkey's Istanbul province in 2019, was killed by her husband. According to investigation data, the suspect killed the woman in her home during an argument. He hid the body for a while, then dismembered it and threw it into a garbage container. The man and his friend, who is said to have helped him, have been apprehended in connection with the case.
Upon the instruction of the Istanbul police leadership, old missing persons cases were reviewed. During the re-investigation, evidence of the crime was identified through neighbors' testimonies, phone data, and inspections conducted at the house, and traces of blood were found in the apartment.
The suspect confessed to the crime during interrogation and explained how he disposed of the body. It was also revealed that after the incident, he hid using another person's documents. The man was apprehended in March of this year while crossing the border into Turkey. Currently, both suspects have been handed over to the court, and the investigation is ongoing.
Crimes related to Uzbek women in Turkey
Previously, the body of 46-year-old Dilafruz Chuliyeva was found in Turkey's Balikesir province and repatriated to Uzbekistan. Four people suspected of committing this crime were apprehended, and the investigation is currently ongoing.
Also, earlier, the body of Uzbek national Durdona Hakimova was found in a garbage container by a waste collector in the Sisli district of Istanbul, Turkey.
Later, within the scope of this case, it was determined that another Uzbek woman, Sayyora Ergasheva, was also dismembered and killed in the same house in Umraniye where she was murdered.
Furthermore, in Istanbul, Turkey, an Uzbek woman was sexually assaulted by an Azerbaijani individual.
It is worth noting that a series of serious crimes related to Uzbek women have been observed in Turkey recently.