Тошкентда ички ишлар ходимлари бир йилда нечта жиноятни яширгани очоқланди
Йил давомида шаҳар прокуратураси ҳисоботлар ҳаққонийлиги, жиноятларни ҳисобдан яшириш ҳолатларини аниқлаш бўйича назорат тадбирлари ўтказган.
'Тошкентда ички ишлар ходимлари бир йилда нечта жиноятни яширгани очоқланди'ning rasmi
2025 йилда пойтахтда жиноят иши қўзғатиш керак бўлган 954 та жиноят яширилган. Бу ҳақда Тошкент шаҳар прокурори Анвар Ўрмонов ҳисобот берди.
Қайд этилишича, йил давомида шаҳар прокуратураси ҳисоботлар ҳаққонийлиги, жиноятларни ҳисобдан яшириш ҳолатларини аниқлаш бўйича назорат тадбирлари ўтказган.
“Ички ишлар органларининг жиноят иши қўзғатишни рад этиш тўғрисида қабул қилинган 954 та (маҳкама – 537, туманлар – 417) ноқонуний қарорлари бекор қилиниб, улар бўйича жиноят ишлари қўзғатилган. Ҳисобдан яширилган жиноятларнинг 23 таси оғир жиноятларни ташкил қилади, учта жиноятлар қайд этмаслик йўли билан ҳисобдан яширилгани аниқланган”, — дейилади пойтахт прокурори ахборотида.
Анвар Ўрмонов терговга қадар текширув ва жиноят ишлари тергови устидан ҳам алоҳида назорат ўрнатилганини билдирган. Хусусан, ўтган йили жиноят иши қўзғатишни рад этишга оид 124 та қарор бекор қилиниб, жиноят ишлари қўзғатилган. Шу билан бирга, 70 та жиноят ишини тугатиш ва тўхтатиш қарорлари бекор қилинган.
Терговга қадар текширув, суриштирув ва дастлабки терговнинг ҳар томонлама, холис ва фақат қонунчилик талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ўтказилиши юзасидан прокурор назорати ўрнатилган, — дея ҳисобот берган пойтахт прокурори.
​Маълумот учун, ўтган 2025 йилда Тошкентда 30 600 та жиноят рўйхатга олинган. Бу кўрсаткич 2024 йилдагидан (32 106 та) 4,7 фоизга камайган. Қайд этилган жиноятлар улушининг ярмидан кўпини (16 248 таси) кибержиноятлар ташкил қилган. Олдини олиш мумкин бўлган жиноятлар 7 681 та бўлиб, бир йил аввалгидан 1 225 тага (13,8 фоиз) камайган.

In 2025, 954 crimes that required the initiation of a criminal case were concealed in the capital. This was reported by Tashkent city prosecutor Anvar Urmanov in a report.
It is noted that during the year, the city prosecutor's office conducted control measures to verify the accuracy of reports and identify cases of concealing crimes from records.
"954 unlawful decisions (courts — 537, districts — 417) by internal affairs bodies to refuse to initiate a criminal case were annulled, and criminal cases were initiated based on them. 23 of the concealed crimes constitute serious crimes, and it was found that three crimes were concealed by not registering them," — stated the capital prosecutor's information.
Anvar Urmanov also stated that special control has been established over pre-investigation checks and the investigation of criminal cases. In particular, last year, 124 decisions to refuse to initiate a criminal case were annulled and criminal cases were initiated. At the same time, 70 decisions to terminate and suspend criminal cases were annulled.
Prosecutorial supervision has been established to ensure that pre-investigation checks, inquiries, and preliminary investigations are conducted comprehensively, objectively, and in strict compliance with the requirements of the legislation, — reported the capital prosecutor.
For reference, in the past year 2025, 30,600 crimes were registered in Tashkent. This indicator decreased by 4.7 percent compared to 2024 (32,106). More than half of the registered crimes (16,248) were cybercrimes. Preventable crimes amounted to 7,681, which is 1,225 (13.8 percent) fewer than the year before.
Image of 'In Kazakhstan, a guard accidentally shot and killed his supervisor.'
Criminal Today 03:43
In Kazakhstan, a guard accidentally shot and killed his supervisor.
In a military unit in the Zhambyl region, a bullet cut by a guard accidentally hit the commander, causing his death. An investigation is underway regarding the incident.
Image of 'In Fergana, an engineer was caught while demanding a $10,000 bribe.'
Criminal 17.03.2026 11:05
In Fergana, an engineer was caught while demanding a $10,000 bribe.
An engineer from the "Energosavdo" branch was caught while receiving money, having demanded 10 thousand dollars in exchange for reducing the fine.