Пропан бозорида 31 та компания қонунбузарликда айбланди
Рақобат қўмитаси текширувлари натижасида пропан нархларини сунъий оширган қатор компанияларга нисбатан чора кўрилди.
'Пропан бозорида 31 та компания қонунбузарликда айбланди'ning rasmi
Маълум қилинишича, 2025 йил ноябрь-декабрь ойлари ҳамда 2026 йил январь ойида айрим пропан импорт қилувчи субъектлар томонидан биржа савдоларида бошланғич нархларни асоссиз ошириш ва маҳсулот ҳажмини сунъий равишда камайтириш ҳолатлари аниқланган. Бу эса бозорда нархларнинг кескин ошишига олиб келган.
Қўмита томонидан кўрилган тезкор чоралар натижасида пропан нархи 21 фоизгача арзонлаштирилди.
Назорат тадбирлари якунида жами 31 та хўжалик юритувчи субъект томонидан рақобат тўғрисидаги қонунчилик талаблари бузилгани эътироф этилди. Шулардан 12 таси биржа савдоларида рақобатга зид мувофиқлаштирилган ҳаракатларни амалга оширгани аниқланган. Қолган ҳолатларда эса нархларни асоссиз ошириш ва маҳсулотни қонунга зид равишда тўғридан-тўғри шартномалар орқали сотиш ҳолатлари қайд этилган.
Ушбу ҳолатлар юзасидан Махсус комиссия томонидан жами 28,9 млрд сўм миқдорида молиявий жарима қўллаш, шунингдек, асоссиз олинган 34,1 млрд сўм маблағни давлат бюджетига қайтариш бўйича қарор қабул қилинган.
Шу билан бирга, компанияларга қонунбузилишларни бартараф этиш ва бундай ҳолатларни такрорламаслик бўйича мажбурий кўрсатмалар берилди.
Эслатиб ўтилади, мазкур қарордан норози томон Қўмита Апелляция кенгашига ёки судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
'Қозоғистонда яна бир дрон қулади'ning rasmi
Жамият Бугун 06:22
Қозоғистонда яна бир дрон қулади
Қозоғистоннинг Атирау вилоятида дронга ўхшаш объект қулагани ҳақида хабар берилди.
'Уч ҳудудда наркотик ва кучли таъсир қилувчи дорилар савдоси фош этилди'ning rasmi
Жамият Бугун 03:17
Уч ҳудудда наркотик ва кучли таъсир қилувчи дорилар савдоси фош этилди
Урганч, Фарғона ва Тошкент вилоятида ўтказилган тезкор тадбирларда опий, героин ҳамда минглаб кучли таъсир қилувчи дори воситалари мусодара қилинди.
'Синдаров FIDE Номзодлар турнирини ғалаба билан бошлади'ning rasmi
Жамият Бугун 02:20
Синдаров FIDE Номзодлар турнирини ғалаба билан бошлади
Ўзбекистонлик гроссмейстер Жавоҳир Синдаров илк бор иштирок этаётган FIDE Номзодлар турнирининг биринчи турида россиялик Андрей Есипенкони мағлуб этди.

In the propane market, 31 companies were charged with violations.
It has been reported that in November-December 2025 and January 2026, certain propane importing entities were found to have unreasonably increased starting prices in exchange trades and artificially reduced product volumes. This led to a sharp increase in market prices.
As a result of urgent measures considered by the Committee, the price of propane was reduced by up to 21 percent.
At the conclusion of the control measures, a total of 31 business entities admitted to violating the requirements of competition legislation. Of these, 12 were found to have carried out coordinated actions in exchange trades that were contrary to competition. In the remaining cases, instances of unreasonably increasing prices and selling products through direct contracts in a manner contrary to the law were recorded.
Regarding these cases, the Special Commission decided to impose a total financial penalty of 28.9 billion soums, as well as to return the unjustly obtained 34.1 billion soums to the state budget.
At the same time, the companies were given mandatory instructions to eliminate the violations and to avoid repeating such cases.
It is noted that the party dissatisfied with this decision has the right to appeal to the Committee's Appeals Council or to the court.