Dasturda Kaspiy dengizi orqali mintaqani Yevropa bilan bog‘lovchi yangi savdo yo‘nalishini yaratish ko‘zda tutilgan. Fumio Kisida 9–12 avgust kunlari O‘zbekiston, Qozog‘iston va Mo‘g‘ulistonga tashrif buyurib, Markaziy Osiyoning besh mamlakati rahbarlari bilan uchrashuvda rejasini taqdim etadi.
Nashrning ma’lum qilishicha, tashabbusdan maqsad Rossiya doim kuchli mavqega ega bo‘lgan mintaqa va Xitoy bilan Yaponiyaning aloqalarini mustahkamlashdir. Rasmiy Tokio yangi eksport yo‘nalishi Markaziy Osiy davlatlariga katta iqtisodiy mustaqillik berishiga umid qilmoqda.
"Transport infratuzilmasidan tashqari, ushbu reja iqtisodiyotning dekarbonizatsiyasi, ya’ni ekologik tozaligiga erishishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Jumladan, yapon kompaniyalarining texnologiyalari va kreditlari tabiiy gazni qayta ishlashga yo‘naltiriladi",– deyiladi xabarda.

The Prime Minister of Japan will come to Uzbekistan.
From August 9th to 12th, Fumio Kishida will hold meetings with the leaders of the five Central Asian countries.
Image of 'The Prime Minister of Japan will come to Uzbekistan.'
Japan's Prime Minister Fumio Kishida announced an economic aid package for Central Asian countries. This was reported by "Azerbaycan 24" here.
The program aims to create a new trade route connecting the region with Europe through the Caspian Sea. Fumio Kishida will visit Uzbekistan, Kazakhstan, and Mongolia from August 9 to 12, presenting his plan during meetings with the leaders of the five Central Asian countries.
According to the publication, the initiative's purpose is to strengthen Japan's relations with a region where Russia has always had a strong position and with China. Official Tokyo hopes the new export route will provide significant economic independence to the Central Asian states.
"Apart from transport infrastructure, this plan supports achieving environmental cleanliness through the decarbonization of the economy. In particular, Japanese companies' technologies and credits will be directed towards natural gas processing," – the report states.