O‘zbekistonda oltin quymalar narxi bir oyda to‘rt marta rekord darajada oshdi
O‘zbekistonda 23 sentyabr kuni oltin quyma va esdalik tangalar narxi yangi yuqori darajaga yetdi. Bu haqda Markaziy bank ma’lum qildi.
Bir gramm oltin tannarxi 1 108 980 so‘mni tashkil qildi va 20 sentyabrdagi narxga nisbatan 21,5 foizga qimmatladi. Besh grammlik oltin quyma uchun 5 million 545 ming so‘mdan taklif qilinmoqda.
Sentyabr oyi boshidan buyon mahalliy bozorda qimmatbaho metalning chakana narxi to‘rtinchi marta o‘zining maksimal qiymatini yangiladi. To‘qqiz oydan kamroq vaqt ichida u 30,8 foizga o‘sdi.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 1 sentyabrda O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari 39,15 milliard dollarga yetdi.
Oltin quymalar nima va ulardan qanday foydalanish mumkin?
Oltin quymalar — og‘irligi 5, 10, 20 va 50 gramm bo‘lgan, 999,9 soflikdagi oltindan tayyorlangan quymalar. Maxsus himoya qadoqlarida sotuv uchun taqdim etiladi. Oltin quymalarning qadog‘i sertifikat vazifasini bajaradi va o‘z seriya raqamiga ega bo‘ladi.
Oltin quymalari himoyalangan qadoqlarda sotiladi va ularni bemalol uyda yoki bankda — individual bank yacheykalarini ijaraga olgan holda saqlash mumkin. Ularning narxi bir hafta ichida bir necha marta o‘zgarishi mumkin. Oltin quymalarini faqat banklarga sotish mumkin.
Oltinga investitsiya kiritish ishonchlimi?
Oltin boshqa metallar singari giperinflyatsiya va moliyaviy bozorlardagi global tartibsizlik davrida ham nol darajada qadrsizlanmaydi. Shu ma’noda u haqiqatan ham qimmatli qog‘ozlar va valyutaga qaraganda ishonchliroqdir.
Biroq, boshqa tomondan, oltin narxi juda o‘zgaruvchan. Qisqa muddatga sarmoya kiritishga qaror qilganlar uchun bunday investitsiya foydali bo‘lishiga kafolat yo‘q. Shuning uchun qimmatbaho metallarga sarmoya kiritish odatda uzoq muddatli (10-20 yil) sarmoya sifatida tavsiya etiladi. Uzoq muddatda ularning qiymatining o‘sishi ko‘pincha inflyatsiyadan o‘zib ketadi.

In Uzbekistan, the price of gold bars increased to a record level four times in one month.
Since the beginning of the year, the price of this precious metal has increased by more than 30 percent.
Image of 'In Uzbekistan, the price of gold bars increased to a record level four times in one month.'
In Uzbekistan, on September 23, the price of gold ingots and commemorative coins reached a new high level. This was reported by the Central Bank announced.
The price of one gram of gold amounted to 1,108,980 UZS and increased by 21.5 percent compared to the price on September 20. Five grams of gold ingots are now offered for 5 million 545 thousand UZS.
Since the beginning of September, the retail price of precious metal on the local market has updated its maximum value for the fourth time. In less than nine months, it hasgrown by 30.8 percent.
According to the data of the Central Bank according to the information, on September 1, Uzbekistan's gold and foreign exchange reserves reached 39.15 billion dollars.
What are gold ingots and how can they be used?
Gold ingots — are ingots made from gold of 999.9 purity, weighing 5, 10, 20, and 50 grams. They are presented for sale in special protective packaging. The packaging of gold ingots serves as a certificate and has its own serial number.
Gold ingots are sold in protected packaging and can be safely stored at home or in a bank — by renting individual bank safes. Their price can change several times within a week. Gold ingots can only be sold to banks.
Is investing in gold reliable?
Like other metals, gold does not depreciate to zero during hyperinflation and periods of global disorder in financial markets. In this sense, it is indeed more reliable compared to stocks and currencies.
However, on the other hand, the price of gold is very volatile. There is no guarantee that such an investment will be profitable for those who decide to invest short-term. Therefore, investing in precious metals is usually recommended as a long-term investment (10-20 years). In the long run, their value often exceeds inflation.