Rossiya O‘zbekistonga neft yetkazib berish hajmini oshirdi
Rossiya energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Pavel Sorokinning ma’lum qilishicha, Rossiya neftining Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga kirib kelishi 2024 yilning yanvar—avgust oylarida 2023-yilga nisbatan 30 foizga oshgan. Bu haqida zamon.uz xabar berdi.
Pavel Sorokin Federatsiya Kengashi va Qozog‘iston Senati o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha komissiyaning 22-yig‘ilishda, joriy yilda O‘zbekistonga neft yetkazib berish hajmi sezilarli darajada oshganini ta’kidlagan.
Shuningdek, 2023 yilda Rossiyadan O‘zbekistonga yetkazib berilayotgan neft hajmi 154,3 ming tonnani tashkil etgan bo‘lsa, 2024 yil oxiriga kelib bu hajmni 500 ming tonnadan ortiqroqqa yetkazish rejalashtirilgan.
Buning natijasida yoqilg‘i narxlari tushishi yoki neft yetkazib berish hajmining oshirilishi yoqilg‘i narxlariga umuman ta’sir etmasligi haqida hozircha ma’lumotlar yo‘q.

Russia increased the volume of oil deliveries to Uzbekistan.
According to the First Deputy Minister of Energy of Russia, Pavel Sorokin, the entry of Russian oil through Kazakhstan to Uzbekistan has increased by 30 percent in the months of January—August 2024 compared to 2023. This was reported by zamon.uz here.
Pavel Sorokin emphasized at the 22nd meeting of the commission on cooperation between the Federation Council and the Senate of Kazakhstan, that this year there has been a significant increase in the volume of oil deliveries to Uzbekistan.
Also, in 2023, the volume of oil supplied from Russia to Uzbekistan amounted to 154.3 thousand tons, whereas by the end of 2024, this volume is planned to be increased to more than 500 thousand tons.
As a result, no information is yet available on whether the increase in oil delivery volumes will lead to a decrease in fuel prices or if the increase in oil delivery volumes will not affect fuel prices at all.