Prezident avtosanoat korxonasida bo‘ldi
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi “Technologies of real time” O‘zbekiston – Singapur qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Avtomobilsozlik mamlakatimiz sanoatida yirik tarmoq. So‘nggi yillarda avtomobil ishlab chiqarish qariyb 3 barobar ko‘payib, joriy yil yakunida 460 ming donaga yetishi kutilmoqda. 2030 yilgacha bu ko‘rsatkichni 1 milliontaga yetkazish rejalashtirilgan.
Sohada monopoliyani yo‘q qilish va raqobatni rivojlantirish maqsadida 2 ta yangi xususiy korxona va nufuzli xorijiy brendlar jalb etildi. Umuman, bugun 20 dan ziyod zavodda o‘nlab turdagi avtomobillar, yuk va yo‘lovchi tashish transportlari ishlab chiqarilmoqda.
Shu bois tarmoqda ehtiyot qismlarga ham talab ko‘p. Bu borada 300 dan ziyod korxona yaxlit kooperatsiyaga bog‘langan. Zangiotadagi “Technologies of real time” shulardan biri.
Prezident 2019 yilda “O‘zekspomarkaz”da bo‘lib o‘tgan xalqaro sanoat yarmarkasida mazkur korxona mahsulotlari bilan tanishib, zarur ko‘rsatmalar bergan edi. Shu asosida modernizatsiya ishlari amalga oshirildi. Korxonadagi 12 ta sexga Xitoy, Rossiya, Koreya Respublikasi, Yaponiya va AQSHdan keltirilgan uskunalar o‘rnatildi. Bugungi kunda 118 xil rusumdagi avtomobillarning yurish, transmissiya va boshqaruv tizimlari uchun 750 dan ortiq turdagi ehtiyot qismlar ishlab chiqarilmoqda.
- Ko‘p detallar mahalliylashtirilgani hozircha ma’qul. Mutaxassislar zo‘r bo‘lsa, sifat ham, eksport ham oshadi, - dedi Prezident.
Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga korxonada ehtiyot qismlar qatorini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Mahsulotlar buyurtma asosida O‘zbekiston bo‘ylab yetkazib beriladi. Xususan, “O‘zavto motors”ning Xorazm viloyatidagi zavodiga “Damas” va “Labo” avtomobillari uchun 773 ming dona ehtiyot qismlar yetkazib berilgan.
Tovarlarni texnik tekshiruv va sinovlardan o‘tkazish uchun zamonaviy laboratoriya tashkil etilgan. Korxona mahsulotlari IATF 16949:2016, ISO 9001:2015, ISO 45001:2020 hamda “Jeneral Motors”ning BIOS xalqaro sifat sertifikatlariga ega.
Shu bois ularga xorijda ham talab bor. Xususan, o‘tgan yili Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Rossiya, Ukraina, Birlashgan Arab Amirliklariga 3 million dollarlik ehtiyot qismlar yetkazib berilgan. Joriy yilning to‘qqiz oyida 2 million dollardan ziyod mahsulot eksport qilingan.
Shuningdek, korxona Germaniya, Birlashgan Arab Amirliklari, Xitoy va Rossiyada bo‘lib o‘tadigan xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etib kelmoqda.
Korxonada 220 ta ish o‘rni yaratilgan. Xodimlar shu yerdagi kurslarda o‘qitilib, keyin ishga qabul qilinadi.
Davlatimiz rahbari zavoddagi ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi. Korxona shourumida tayyor mahsulotlar namunalarini ko‘zdan kechirdi.
Shu yerda kelgusi rejalar haqida ma’lumot berildi.
Xususan, 2025 yilda 1,15 million dollarlik investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Natijada BYD, Chery, Changan, Geely avto, Dongfeng kabi yangi avtomobil brendlari uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish o‘zlashtiriladi.

The President was at the automobile industry enterprise.
The leader of our state got acquainted with the activities of the Uzbekistan – Singapore joint venture “Technologies of real time” in Zangiota district of Tashkent region. Read more.
Automobile manufacturing is a major sector in our country's industry. In recent years, car production has almost tripled and is expected to reach 460,000 units by the end of this year. By 2030, this figure is planned to increase to 1 million units.
In order to eliminate monopoly in the sector and develop competition, 2 new private enterprises and prestigious foreign brands have been introduced. Overall, today, dozens of types of cars, freight and passenger transport vehicles are being produced in more than 20 plants.
Therefore, there is also a high demand for spare parts in the sector. In this regard, over 300 enterprises are linked into an integrated cooperation. “Technologies of real time” in Zangiota is one of them.
In 2019, during the international industrial fair held at “Uzexpocentre”, the President had familiarized himself with the products of this enterprise and gave necessary instructions. Based on this, modernization works were carried out. Equipment from China, Russia, the Republic of Korea, Japan, and the USA have been installed in the 12 workshops of the enterprise. Currently, more than 750 types of spare parts for the movement, transmission, and control systems of 118 models of cars are being produced.
- The localization of many details is currently satisfactory. If the experts are excellent, both quality and exports will increase, - the President said.
Based on this, officials were given the task to expand the range of spare parts at the enterprise.
Products are delivered across Uzbekistan based on orders. Specifically, 773 thousand spare parts for “Damas” and “Labo” cars have been delivered to the “Uzavto Motors” plant in Khorezm region.
A modern laboratory has been set up for technical inspection and testing of goods. The products of the enterprise possess IATF 16949:2016, ISO 9001:2015, ISO 45001:2020, and “General Motors” BIOS international quality certificates.
Therefore, there is also demand abroad. Specifically, last year spare parts worth 3 million dollars were delivered to Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Russia, Ukraine, and the United Arab Emirates. In the first nine months of this year, products worth over 2 million dollars were exported.
Also, the enterprise has been participating in international exhibitions in Germany, the United Arab Emirates, China, and Russia.
The enterprise has created 220 jobs. Employees are trained in courses here before being hired.
The leader of our state familiarized himself with the production process at the plant and interacted with specialists. He reviewed samples of finished products in the enterprise showroom.
Information about future plans was provided here.
Specifically, in 2025, an investment project worth 1.15 million dollars will be implemented. As a result, the production of spare parts for new car brands such as BYD, Chery, Changan, Geely Auto, Dongfeng will be mastered.
As a result of the project, 43 new jobs will be created, and the production capacity will be increased from 180,000 to 280,000 units.