“Helen” va “Milton” dovullari ta’siriga uchragan AQSHning Florida shtatida Vibrio vulnificus bakteriyasi yuqishi oqibatida 13 kishi halok bo‘ldi. Mahalliy Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, shtatda jami 76 ta kasallik holati qayd etilgan, bu o‘tgan yilga nisbatan 30 taga ko‘pdir.
New York Post gazetasining Florida sog‘liqni saqlash departamentiga tayanib yozishicha, bo‘ronlardan keyin qolgan sel suvlari turli bakteriyalar, jumladan, Vibrio vulnificus uchun qulay yashash joyiga aylangan.
Odam ochiq yaralarga dengiz suvini olish yoki xom dengiz mahsulotlarini iste’mol qilish orqali yuqishi mumkin. Alomatlar orasida isitma, titroq, past qon bosimi va terining shikastlanishi mavjud.
CNN ma’lumotlariga ko‘ra, 26 sentyabr kuni Florida shtatida “Xelen” to‘foni sodir bo‘lganidan keyin Vibrio vulnificus infeksiyasi bilan kasallanganlar soni 6 tadan 76 taga ko‘paygan.Sentyabr boshida birorta ham kasallik qayd etilmagan Pinellas okrugida 13 kishi kasallangan.
Amerika Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi ma’lumotlariga ko‘ra, Qo‘shma Shtatlarda o‘rtacha 150 dan 250 gacha Vibrio vulnificus infeksiyasi mavjud. Yuqtirilgan har beshinchi odam vafot etadi.

After the hurricane in Florida, 13 people died due to bacteria.
“Helen” and “Milton” hurricanes have affected the state of Florida in the USA, resulting in 13 deaths due to Vibrio vulnificus bacteria. According to the local Department of Health, a total of 76 cases have been recorded in the state, which is 30 more than the previous year.
The New York Post, citing the Florida Department of Health, reports that the floodwaters left by the storms have become a conducive habitat for various bacteria, including Vibrio vulnificus.
Infection can occur through contact with sea water on open wounds or consumption of raw seafood. Symptoms include fever, chills, low blood pressure, and skin lesions.
According to CNN, after the “Helen” hurricane occurred on September 26 in the state of Florida, the number of people infected with Vibrio vulnificus increased from 6 to 76. No cases were recorded in Pinellas County at the beginning of September, where 13 people have since been infected.
According to the Centers for Disease Control and Prevention in the United States, there are typically between 150 to 250 Vibrio vulnificus infections. One in every five infected individuals dies.