Vedomstvo huzuridagi Gidrometeorologik jarayonlarga ta’sir ko‘rsatish xizmatiga ko‘ra, joriy yilning 1, 11 va 12 may kunlari Namangan viloyatining Kosonsoy va Yangiqo‘rg‘on tumanlarida do‘lli bulutlarga ta’sir ko‘rsatish ishlari olib borilgan. Jami 57 dona “Alazan-6” do‘lga qarshi snaryadi qo‘llanilgan.
Ta’kidlanishicha, konvektiv bulutlarga ta’sir ko‘rsatishga qaramay, ayrim hududlarda qisqa muddatli do‘l hodisalari kuzatilishi mumkin.
“Alazan-6” haqida ma’lumotga ko‘ra, mazkur tizim 1960-yillardan buyon do‘lga qarshi kurashda qo‘llanib kelinadigan raketa qurilmalaridan biri bo‘lib, bulut ichidagi jarayonlarga ta’sir ko‘rsatish orqali do‘l shakllanishini susaytirishga xizmat qiladi.
“O‘zgidromet” ma’lumotiga ko‘ra, Gidrometeorologik jarayonlarga ta’sir ko‘rsatish xizmati Namangan bilan birga Samarqand, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham faoliyat yuritadi.
Mutaxassislar qayd etishicha, so‘nggi yillarda iqlim o‘zgarishi tufayli qisqa muddatli, ammo kuchli yog‘ingarchiliklar, jumladan do‘l hodisalari soni ortib bormoqda.

In Namangan, clouds were influenced to prevent hail.
According to Uzhydromet, through these measures, hail processes were weakened and agricultural crops were protected.
Image of 'In Namangan, clouds were influenced to prevent hail.'
According to the Hydrometeorological Process Impact Service under the agency, on May 1, 11, and 12 of this year, hail cloud impact operations were carried out in the Kosonsoy and Yangiqoʻrgʻon districts of Namangan region. A total of 57 "Alazan-6" anti-hail shells were used.
It is noted that despite the impact on convective clouds, short-term hail events may still occur in some areas.
According to information about the "Alazan-6," this system is one of the rocket devices used in hail control since the 1960s, serving to reduce hail formation by influencing processes within the cloud.
According to "Uzhydromet," the Hydrometeorological Process Impact Service operates in Samarkand, Kashkadarya, and Surkhandarya regions, in addition to Namangan.
Experts note that in recent years, due to climate change, the number of short-term but intense precipitation events, including hail, has been increasing.