Endi jismoniy shaxslarga davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatiladi
Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatadigan advokatlarni jalb etish va ularga haq to‘lash tartibi belgilandi
'Endi jismoniy shaxslarga davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatiladi'ning rasmi
Hukumat Qarori (774-son, 21.11.2024 y.) bilan Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatadigan advokatlarni jalb etish va ularga haq to‘lash tartibi to‘g‘risida Nizom tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar qildi.
Nizom bilan davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatadigan advokatlarni jalb etish va ularga haq to‘lash tartibi belgilandi.
Nizomga ko‘ra, davlat hisobidan ko‘rsatiladigan yuridik yordam — Qonunda belgilangan tartib-taomillar va shartlarga muvofiq davlat hisobidan to‘liq yoki qisman ko‘rsatiladigan, jismoniy shaxslarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan malakali yuridik yordam hisoblanadi.
Quyidagi jismoniy shaxslarga davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatiladi:
➖kam ta’minlangan shaxslar (fuqarolik ishlari bo‘yicha da’vogarlar yoki javobgarlar, ma’muriy ishlar bo‘yicha ariza beruvchilar, ma’muriy qamoq jazosi nazarda tutilgan ma’muriy huquqbuzarlikni sodir etgan shaxslar hamda jinoyat ishlari bo‘yicha gumon qilinuvchilar, ayblanuvchilar, sudlanuvchilar, shuningdek, mahkumlar bo‘lsa);
➖ruhiy holati buzilgan jismoniy shaxslar, ularga psixiatriya yordami ko‘rsatilayotganda;
➖o‘z huquqlari buzilgan, xotin-qizlar va erkaklarning teng huquqliligi buzilganligi munosabati bilan sudga murojaat qilgan jismoniy shaxslar;
➖jinoyat ishi bo‘yicha advokat ishtirok etishi shart bo‘lgan taqdirda, gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchi.
Shuningdek, ma’muriy huquqbuzarlik sodir etgan kam ta’minlangan shaxslarga davlat hisobidan yuridik yordam ushbu shaxslar tomonidan ma’muriy qamoq jazosi nazarda tutilgan huquqbuzarlik sodir etilgan hollarda ko‘rsatiladi.
Davlat hisobidan yuridik yordam olish uchun jismoniy shaxslar eksterritoriallik prinsipi asosida adliya bo‘limiga og‘zaki, yozma yoki elektron shaklda murojaat qiladi:
elektron shakldagi murojaatlar Yagona identifikatsiya tizimidan (OneID) ro‘yxatdan o‘tgan holda, “Yuridik yordam” axborot tizimi orqali yuboriladi.
og‘zaki va yozma murojaatlar tegishli adliya bo‘limi tomonidan murojaat kelib tushgan kunning keyingi ish kunidan kechiktirmay tizimga kiritiladi.
Advokatga belgilangan miqdorlarda haq to‘lanishi bilan birga xizmat safari va transport xarajatlari advokat shartnoma tuzgan joydan 50 km masofadan uzoq bo‘lgan hududda yuridik yordam ko‘rsatilgan hollarda qoplanadi.

Now, legal assistance will be provided to individuals at the expense of the state.
The Government Decision (No. 774, 21.11.2024) approved the Regulation on the procedure for engaging lawyers providing legal aid at the expense of the State Budget and their remuneration. This was reported by the Ministry of Justice.
The Regulation defines the procedure for engaging lawyers providing legal aid at the expense of the State Budget and their remuneration.
According to the Regulation, legal aid provided at the expense of the state budget is considered as qualified legal assistance provided fully or partially at the expense of the state budget in accordance with the procedures and conditions established by law, aimed at protecting the rights, freedoms, and legal interests of individuals.
The following individuals will receive legal aid at the expense of the state budget:
➖ disadvantaged persons (applicants or respondents in civil cases, applicants in administrative cases, individuals who have committed administrative offenses subject to administrative detention, as well as suspects, accused, convicts, and prisoners in criminal cases);
➖ individuals with mental health issues, when psychiatric help is being provided;
➖ individuals whose rights have been violated, regarding cases of violation of gender equality among women and men;
➖ in cases where the participation of a lawyer is mandatory in a criminal case, the suspect, accused, or convict.
Moreover, legal aid at the expense of the state budget will be provided to disadvantaged individuals who have committed administrative offenses subject to administrative detention.
Individuals apply to the justice department based on the principle of extraterritoriality orally, in writing or in electronic form to receive legal aid at the expense of the state budget:
electronic applications are sent through the "Legal Aid" information system after registering via the Unified Identification System (OneID).
oral and written applications are entered into the system without delay on the next business day after they are received by the relevant justice department.
Along with paying the lawyer in the amounts specified, travel and transportation costs are covered in cases where legal aid is provided in areas more than 50 km away from the location where the lawyer has signed the contract.