2023 yil boyligi qariyb 120 milliard dollarga oshgan amerikalik tadbirkor o‘z Ilon Mask rekordini yangiladi. Bu haqida Bloombergga tayanib, "zamon.uz" yozmoqda.
Qayd etilishicha, uning boyligi 348 milliard dollarni tashkil etib, tarixiy yuksaklikka erishdi. Avvalgi rekord 340,4 milliardni tashkil etgandi, bu ham Mask tomonidan 2021 yilning noyabrida o‘rnatilgandi.
Ma’lumot uchun, Maskning eng yaqin raqibi, Amazon asoschisi Jeff Bezosning boyligi 219 milliard dollarga teng.
Maskning boyligi oshishi uning kompaniyalari, xususan Tesla va sun’iy intellekt startapi muvaffaqiyati bilan bog‘liq. Bundan tashqari, Trampning AQSH prezidentlik saylovidagi g‘alabasi biznesmenning muvaffaqiyati va kompaniyalari qiymatining o‘sishida muhim rolo‘ynagan. Mask Respublikachi nomzodini ochiq qo‘llab-quvvatlagan kam sonli biznes rahbarlaridan biri edi.

In 2023, an American entrepreneur's fortune nearly increased by $120 billion, surpassing his own Elon Musk record, according to Bloomberg as reported by "zamon.uz".
As noted, his wealth amounted to $348 billion, reaching a historic high. The previous record was $340.4 billion, which was also set by Musk in November of 2021.
For your information, Musk's closest competitor, Amazon founder Jeff Bezos's wealth amounts to $219 billion.
The increase in Musk's wealth is linked to the success of his companies, especially Tesla and an artificial intelligence startup. Additionally, Trump's victory in the US presidential election played a crucial role in the businessman's success and in the increase in the value of his companies. Musk was one of the few business leaders who openly supported the Republican candidate.