Toshkentdagi xonadonlardan birida Yangi yil bayramiga atalgan “paqildoqlar” fosh bo‘ldi
“Toshkent-Aero” ixtisoslashtirilgan bojxona kompleksining Kontrabandaga karshi kurashish bo‘limi tezkor xodimlari tomonidan Davlat xavfsizlik xizmati, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Milliy gvardiya va ichki ishlar idoralari vakillari bilan hamkorlikda yirik miqdordagi pirotexnika vositalarining ichki hududdagi noqonuniy aylanmasi fosh qilindi.
Poytaxtning Chilonzor tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda oldindan tezkor kuzatuvga olingan shaxsning xonadoni belgilangan tartibda ko‘zdan kechirilganda, bu yerda xorijda ishlab chiqarilgan, muqaddam noqonuniy yo‘llar bilan respublikamizga olib kirilgan 205 ta qog‘oz qutida 2 turdagi pirotexnika vositalari qonunga xilof tarzda saqlanayotganligi fosh bo‘ldi.
Rangli tutun chiqaruvchi va uchqun sachratuvchi mazkur pirotexnika vositalarining umumiy miqdori 24 ming 637 donani, qiymati esa  dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra 737 mln. so‘mni tashkil qilmoqda.
Hozirda mazkur pirotexnika vositalari vaqtincha saqlovga olindi hamda  holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, respublikamiz bojxonachilari tomonidan joriy yilning o‘tgan davri mobaynida aniqlangan 80 dan ziyod bojxona qonunbuzilishi holatlarida 7,5 mln  donaga yaqin pirotexnika vositalarining bojxona chegaralari orqali noqonuniy olib o‘tilishi va ichki hududdagi yashirin aylanmasiga chek qo‘yilgan.

“Tashkent-Aero” specialized customs complex's Anti-Smuggling department's rapid response officers, in collaboration with representatives of the State Security Service, Department for Combating Economic Crimes, National Guard, and internal affairs agencies, exposed significant illegal circulation of pyrotechnic devices within the domestic territory.
In a rapid operation conducted in the Chilanzor district of the capital, a residence previously under close surveillance was inspected in the prescribed manner, revealing that 205 cardboard boxes containing 2 types of pyrotechnic devices were being illegally stored, having been illegally imported into our republic from abroad.
The total amount of these pyrotechnic devices, which emit colored smoke and sparks, is 24,637 units, with an initial estimated value of 737 million UZS.
These pyrotechnic devices have been temporarily seized, and pre-investigation checks are currently being conducted.
We remind you that during the past period of this year, customs officers of our republic have identified over 80 customs violations, preventing the illegal transport of nearly 7.5 million units of pyrotechnic devices across customs borders and putting an end to their concealed circulation within the domestic territory.