Surunkali kasallikka chalinganlarning subsidiya olishdagi muammolari bo‘yicha senator so‘rovi yuborildi
'Surunkali kasallikka chalinganlarning subsidiya olishdagi muammolari bo‘yicha senator so‘rovi yuborildi'ning rasmi
2023 yilning o‘zida tijorat banklariga 31 ming oilaga uy-joy ipotekasi uchun 9 trln so‘mlik resurs yo‘naltirilib, dastlabki badal uchun va foizlarni qoplashga 1,6 trln so‘m subsidiya ajratilgan.
Ta’kidlanishicha, surunkali kasallikning og‘ir turlaridan azob chekayotgan va alohida xonada yashashga muhtoj bo‘lgan shaxslarning subsidiya olishi bilan bog‘liq jarayonlarda Sog‘liqni saqlash vazirligiga ham qator vazifalar yuklatilgan.
“Ipoteka krediti bo‘yicha davlat subsidiyalarini berishdagi insofsizlik xavflarini baholash” bo‘yicha o‘tkazilgan tadqiqot natijasida amalga oshirilgan ishlar bilan bir qatorda sohada hali ham o‘z yechimini kutayotgan masalalar mavjudligi ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Senat matbuot xizmati xabar qildi.
Jumladan, Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 25 martdagi 182-sonli qarorida surunkali kasallikning og‘ir turlaridan azob chekayotgan va alohida xonada yashashga muhtoj bo‘lgan shaxslar ro‘yxatini ishlab chiqish, normativ-huquqiy hujjat bilan tasdiqlash hamda jamoatchilikka e’lon qilish belgilangan, biroq mazkur ro‘yxatni ishlab chiqish hamda qabul qilish ishlari yakuniga yetkazilmagan.
Hududiy tibbiyot muassasalariga bemorlarning surunkali kasalliklari haqidagi ma’lumotlarni elektron tarzda kuzatib borish va ma’lumotlarni yangilash imkoniyatini yaratish lozim bo‘lsa-da, bemorlarning kasallik tarixini raqamlashtirishga yetarli e’tibor qaratilmagan.
Ushbu holatlar fuqarolarning adolatli e’tirozlariga, jumladan og‘ir surunkali kasallikka chalingan shaxslarning subsidiya olish bilan bog‘liq muammolarga duch kelishiga va davlat organlari hamda tashkilotlariga murojaatlari ko‘payishiga sabab bo‘lmoqda. Oliy Majlis Senatiga 2024 yilning 10 oyi davomida uy-joy masalasida 1137 ta murojaat kelib tushgani bundan darak beradi.
Og‘ir surunkali kasallikni boshidan o‘tkazayotgan fuqarolarning bu boradagi muammolarini bartaraf etishga qaratilgan zarur chora-tadbirlar xususida Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligiga senator so‘rovi yuborildi. Sog‘liqni saqlash vazirligi ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha o‘z rejalari haqida joriy yilning 17 dekabriga qadar asoslantirilgan tushuntirishlar berishi nazarda tutilmoqda.

A request from a senator was sent regarding the issues people with chronic illnesses face in receiving subsidies.
Image of 'A request from a senator was sent regarding the issues people with chronic illnesses face in receiving subsidies.'
In 2023 alone, commercial banks were directed resources worth 9 trillion UZS for mortgage housing for 31,000 families, and 1.6 trillion UZS in subsidies were allocated to cover the initial payment and interest rates.
It is emphasized that processes related to obtaining subsidies by individuals suffering from severe forms of chronic diseases and in need of living in separate rooms have imposed several tasks on the Ministry of Health.
As a result of the study conducted on “Assessing the risks of dishonesty in granting state subsidized mortgage loans,” it was revealed that, along with the work carried out, there are still unresolved issues in the sector. This was reported by the Senate press service.
In particular, the decision of the Cabinet of Ministers dated March 25, 2020, No. 182, stipulated the development, legal confirmation, and public announcement of a list of individuals suffering from severe forms of chronic diseases and in need of separate living spaces; however, the development and approval process of this list has not been completed.
Although there is a need to create the possibility of electronically monitoring and updating information about patients' chronic diseases for regional medical institutions, sufficient attention has not been paid to digitizing patients' medical history.
These situations are causing citizens, including those suffering from serious chronic diseases, to face problems related to obtaining subsidies, leading to an increase in appeals to state bodies and organizations. This is evidenced by the 1137 appeals received by the Senate of the Oliy Majlis during the 10 months of 2024 regarding housing issues.
Necessary measures aimed at resolving the problems of citizens undergoing severe chronic diseases have been requested from the Ministry of Health by the Senate Committee on Judicial-Legal Issues and Anti-Corruption through a senatorial inquiry. The Ministry of Health is expected to provide reasoned explanations on the raised issues by December 17 of this year.