Shavkat Mirziyoyev Bo‘stonliq tumanidagi “Ugam River” turistik majmuasini borib ko‘rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida barpo etilayotgan “Ugam River” turistik majmuasini borib ko‘rdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ugam daryosi bo‘yidagi bu maskan ilgari to‘la foydalanilmagan, toshloq joy edi. Bu yil 1 trillion so‘mlikdan ziyod loyiha doirasida qariyb 14 gektar maydonda qurilish boshlandi. Hozirda 17 ta ko‘p qavatli uy qad ko‘tarmoqda. Ular 5, 6 va 7 qavatli, 870 xonadondan iborat bo‘ladi.
Shuningdek, 16 ta kottej, 3 ta restoran, yigirmadan ortiq savdo va xizmat shoxobchalari markazlari quriladi. Bolalar o‘yingohlari, yopiq suv havzasi, fitnes va sport maydonchalari, amfiteatr, avtoturargoh, avtomobil ko‘prigi, tog‘ va sohil bo‘yi yo‘laklari ham tashkil etiladi.
Bu qulayliklari bilan yangi majmua yiliga 200 ming nafar tashrif buyuruvchiga xizmat ko‘rsata oladi. Bu tumanning turizm salohiyatini yanada oshiradi. Birinchi bosqich -  ko‘p qavatli uylarni kelayotgan yilning boshida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari shunday xonadonlardan birini kirib ko‘rdi.
Sayyohlar ko‘proq chiroyli tabiatga, toza havoga intiladi. Shuni inobatga olib, mavjud daraxtzorga qo‘shimcha 20 ming tup ko‘chat o‘tqaziladi. Zamonaviy texnologiyalar vositasida kuniga 1 ming metr kub daryo suvi qayta ishlanadi. 2 megavattlik termal isitish va sovitish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz soha mutasaddilariga hudud targ‘ibotini kengaytirib, bunday maskanlarga sayyohlarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Turizm loyihalari tufayli ish o‘rinlari ko‘paymoqda. Shu bilan birga, aholining an’anaviy shakllangan kasb-hunarlarini ham asrash kerakligi ta’kidlandi. Masalan, tuman asal, limon yetishtirish uchun mos. Ularni rivojlantirish tabiiy muhitni asrab-avaylash nuqtayi nazaridan ham muhim.

Shavkat Mirziyoyev visited the “Ugam River” tourist complex in the Bostanlik district.
President Shavkat Mirziyoyev visited the “Ugam River” tourist complex being built in the Bostanlyk district of the Tashkent region. The President's press service reported this.
Previously an undeveloped, rocky area, this site along the Ugam river is now the focus of a project worth more than 1 trillion UZS, covering nearly 14 hectares. Currently, 17 multi-storey buildings are under construction. They will comprise 5, 6, and 7 floors, totaling 870 apartments.
In addition, 16 cottages, 3 restaurants, over twenty trade and service centers, children's playgrounds, an indoor swimming pool, fitness and sports grounds, an amphitheater, a parking lot, a car bridge, mountain and coastal paths will also be constructed.
With these amenities, the new complex will be able to serve up to 200,000 visitors a year, further boosting the district's tourism potential. The first stage - handing over the multi-storey buildings for use is planned for the beginning of next year.
Our state leader personally visited one of such apartments.
Tourists are drawn to beautiful nature and clean air. Taking this into account, an additional 20,000 seedlings will be planted in the existing grove. Modern technologies will be used to treat 1,000 cubic meters of river water per day. A 2-megawatt thermal heating and cooling system will be installed.
Our President directed relevant officials to expand promotion of the region and attract more tourists to such sites.
The tourism projects are creating more jobs. At the same time, it was emphasized that it is necessary to preserve the traditional professions and crafts of the population. For example, the district is suitable for honey and lemon production. Their development is also important from the perspective of environmental conservation.