Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida maxfiy tunnel topildi
Tunnel orqali har kuni 5-7 tonna yoqilg‘i-moylash materiallari kontrabanda yo‘li bilan olib chiqilgan.
'Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida maxfiy tunnel topildi'ning rasmi
Qozog‘iston janubida neft mahsulotlarini kontrabanda qilish uchun foydalanilgan O‘zbekistonga olib boruvchi tunnel topildi. Bu haqda Turkiston viloyati prokuraturasi xabar berdi.
“Bir guruh shaxslar tomonidan Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida 450 metr uzunlikdagi tunnel yotqizilgan. Ushbu tunnel orqali har kuni 5-7 tonna yoqilg‘i-moylash materiallari kontrabanda yo‘li bilan olib chiqilgan. Noqonuniy faoliyat taxminan ikki oy davom etgan. Maxsus tadbirlar bilan jinoiy guruhning barcha a’zolari, jumladan, O‘zbekiston fuqarolari ham aniqlangan”, deyiladi viloyat prokuraturasi xabarida.
Shunga o‘xshash tadbirlar O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan davlat chegarasining chegara hududida o‘tkazilgan. Qo‘shni davlatdan eksport qilingan yonilg‘i uchun mablag‘ o‘tkazish sxemasi aniqlangan.
“Qozog‘iston hududida ham, O‘zbekiston hududida ham transmilliy jinoiy guruh a’zolari qo‘lga olindi. Hozirda tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda”, deyiladi Turkiston viloyati prokuraturasi xabarida.

A secret tunnel was discovered at the Kazakhstan-Uzbekistan border.
A tunnel used for smuggling oil products to Uzbekistan was found in the south of Kazakhstan. This was reported by the Turkestan region prosecutor's office in a statement.
“A group of individuals had laid a tunnel of 450 meters in length at the Kazakhstan-Uzbekistan border. Through this tunnel, 5-7 tons of lubricants and fuels were smuggled out daily. The illegal activity lasted for approximately two months. All members of the criminal group, including citizens of Uzbekistan, were identified during special operations,” says the report from the region's prosecutor's office.
Similar operations were conducted by the law enforcement agencies of Uzbekistan in the border area of the state border. A scheme for transferring funds for fuel exported from the neighboring country was identified.
“Members of the transnational criminal group were arrested both on the territory of Kazakhstan and Uzbekistan. Pre-investigation checks are currently being carried out,” says the report from the Turkestan region prosecutor's office.