“Navoiy” chegara bojxona posti ochildi
Toshkent viloyati Toshkent tumanida joylashgan va yangidan buyond etilgan “Navoiy” chegara bojxona posti (“Zangiota” chegara o‘tkazish punkti) 2025 yil 27 yanvardan e’tiboran sinov rejimida ish boshladi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati xabar qildi.
Zamonaviy qiyofadagi ushbu bojxona postida fuqarolar uchun barcha zarur shart-sharoitlarga ega keng va yorug‘ zallar, avtobus va yengil avtotransport vositalari hamda ularda harakatlanayotgan yo‘lovchilar uchun alohida yo‘laklar tashkil etilgan.
Bojxona postiga tutash hududda bir vaqtda 500 dan ortiq yengil avtotransport vositalari, 100 dan ortiq avtobuslarni qabul qilish imkoniyatiga ega zamonaviy avtoturargoh barpo etilib, unda xalqaro yo‘nalishda harakatlanayotgan avtobus va yengil avtotransport vositalari, shuningdek mahalliy yo‘nalishdagi yo‘nalishli jamoat transportlari hamda taksi xizmatlari yo‘lga qo‘yilgan.
Avtoturargohda transport vositalari uchun kutish joylari, fuqarolar uchun tez tayyor bo‘luvchi tamaddixonalar, kafe va boshqa maishiy va ijtimoiy xizmatlar, bundan tashqari xalqaro yo‘nalishdagi avtotransport vositalari uchun shaffof elektron navbat tizimi yo‘lga qo‘yiladi.

The "Navoi" border customs post has been opened.
The "Navoi" border customs post ("Zangiota" border checkpoint), located in the Tashkent district of the Tashkent region and recently constructed, has started operating in a test mode since January 27, 2025. The press service of the Customs Committee reported this.
In this modern customs post, there are spacious and well-lit halls for citizens, with all necessary conditions, and separate lanes organized for buses and light motor vehicles as well as their passengers.
A modern parking area has been constructed adjacent to the customs post, capable of accommodating more than 500 light motor vehicles and over 100 buses at the same time, facilitating international and local route public transport, as well as taxi services.
The parking area includes waiting areas for vehicles, fast food restaurants, cafés and other household and social services, and additionally, a transparent electronic queue system will be introduced for international route vehicles.
Image of 'The President became acquainted with the $40 million gas-concrete block production complex in Chust.'
The President became acquainted with the $40 million gas-concrete block production complex in Chust.
Within the scope of this project, innovative technologies from countries such as China, Germany, and Denmark have been introduced and implemented.