O‘zbekiston bo‘ylab yashirilgan 111 kg narkotik modda fosh etildi
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda jami 111 kg. narkotik modda musodara qilindi.
Samarqand viloyatida o‘tkazilgan tezkor tadbirda Tojikiston Respublikasining So‘g‘d viloyati Panjikent tumanidan aylanma yo‘llar orqali 10 kg. 894 gr. “opiy” moddasini Urgut tumani hududiga olib kelgan Tojikiston fuqarolari – 1980, 1982, 1989 yillarda tug‘ilgan 3 nafar aka-uka qo‘lga olindi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, ularning jinoiy sherigi bo‘lgan, Urgut tumanida istiqomat qiluvchi, 1982 y.t. ayol ham ushlanib, uning yashash xonadonida saqlanayotgan 13 kg. 85 gr. “opiy” moddasi protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Boshqa holatda esa, “o‘zbek-tojik” davlat chegarasining Toshkent viloyati Bekobod tumani “Turon” MFY hududidan o‘tuvchi qismida olib borilgan tezkor qidiruv tadbirlari davomida, Tojikiston Respublikasining So‘g‘d viloyati Mastchox tumanidan Bekobod tumaniga oqib o‘tuvchi Dalvarzin kanali orqali oqizib yuborilgan 3 dona yelim idishdagi jami 8 kg. 381 gr. “opiy” va 59 kg. 296 gr. “gashish” moddalari borligi aniqlandi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, ushbu giyohvandlik vositalarini qabul qilib olish maqsadida chegara hududiga kelgan vaqtlarida Bekobod shahri va tumanida istiqomat qiluvchi, 1985, 1989, 1996 va 1997 yillarda tug‘ilgan 4 nafar fuqaro qo‘lga olindi. Ta’kidlash lozimki, ulardan 2 nafari muqaddam sudlangan shaxslar hisoblanadi.
Hozirda ularga nisbatan Jinoyat Kodeksining 246-moddasi 2-qismi va 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Bekobod tumanida qayd etilgan yana bir holatda, “o‘zbek-tojik” davlat chegarasidan taxminan 400-500 metr uzoqlikdagi dala maydonida muqaddam noma’lum shaxslar tomonidan qoldirib ketilgan 1 dona sport sumkasi ichida 3 kg. 942 gr. “opiy” va 15 kg. 473 gr. “gashish” moddalari borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Hozirda holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, giyohvandlik vositalarini qoldirib ketgan shaxslarni aniqlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

111 kg of narcotics hidden throughout Uzbekistan were exposed.
Law enforcement agencies have confiscated a total of 111 kg of narcotic substances in rapid operations conducted.
In a rapid operation conducted in the Samarkand region, three brothers - citizens of Tajikistan born in 1980, 1982, and 1989 - were detained for transporting 10 kg 894 gr of "opium" substance into the Urgut district territory via secondary routes from the Panjakent district of Sughd region of the Republic of Tajikistan.
Furthermore, as the rapid operation continued, a female born in 1982, a criminal associate of theirs living in the Urgut district, was also detained, and 13 kg 85 gr of "opium" substance was officially seized from her residence in a procedural order.
Currently, criminal cases have been initiated against these individuals, and they have been taken into custody as a precautionary measure.
In another case, during rapid search operations conducted in the part of the "Uzbek-Tajik" state border passing through the "Turon" MFY territory of Tashkent region's Bekobod district, it was discovered that 3 containers of glue containing a total of 8 kg 381 gr of "opium" and 59 kg 296 gr of "hashish" were floated down the Dalvarzin canal from Mastchoh district of Sughd region of the Republic of Tajikistan.
Moreover, continuing the rapid operation, four citizens living in the town and district of Bekobod, born in 1985, 1989, 1996, and 1997, who came to the border area intending to receive these narcotic substances, were detained. It is important to note that two of them are previously convicted persons.
Currently, criminal proceedings have been initiated against them under part 2 of Article 246 and part 5 of Article 273 of the Criminal Code, and they have been taken into custody as a precautionary measure.
In another case noted in the Bekobod district, within a field approximately 400-500 meters away from the "Uzbek-Tajik" state border, a sports bag left by previously unknown individuals was found containing 3 kg 942 gr of "opium" and 15 kg 473 gr of "hashish", and it was officially seized in a procedural order.
Currently, criminal proceedings have been initiated under part 5 of Article 273 of the Criminal Code regarding the situation, and necessary measures are being taken to identify the individuals who left behind the narcotic substances.