Agar noqonuniy ulanish bo‘lmaganida, metan zapravkalar 10 kun davomida uzluksiz ishlagan bo‘lardi — Energetika vazirligi
Iste’molchilar tomonidan noqonuniy ishlatilgan tabiiy gaz haqida tahlil e’lon qilindi.
'Agar noqonuniy ulanish bo‘lmaganida, metan zapravkalar 10 kun davomida uzluksiz ishlagan bo‘lardi — Energetika vazirligi'ning rasmi
Energetika vazirligi xabariga ko‘ra, oxirgi vaqtlarda iste’molchilar tomonidan energoresurslar, xususan, tabiiy gazdan noqonuniy foydalanilishi bilan bog‘liq holatlar ko‘plab fosh etilyapti. Bu, avvalo, sohada raqamlashtirish ko‘lamining kengaygani, qolaversa, tizimda nazorat mexanizmlari takomillashtirib borilayotgani bilan bevosita bog‘liq.
Masalan, “O‘zenergoinspeksiya”ning bergan ma’lumotiga ko‘ra, 2024 yil 1 dekabrdan joriy yil 15 fevralgacha tabiiy gazdan noqonuniy foydalanishga oid 167 ta holat aniqlangan. Bu orqali 82 million 158,9 ming kub metr tabiiy gazdan asossiz foydalanilib, davlat manfaatlariga 210 milliard 428,2 million so‘mlik zarar yetkazilgan.
Shuningdek, “Hududgazta’minot” AJning bergan ma’lumotiga ko‘ra, jamiyat mas’ul xodimlari tomonidan mazkur davrda 6472 ta noqonuniy foydalanish holati aniqlangan. Ushbu holatlar bo‘yicha 50 million 890 ming kub metr tabiiy gaz uchun 117 milliard 300 million so‘m miqdorida  qayta hisob-kitob qilingan.
Qolaversa, shu vaqt oralig‘ida 4942 dona maishiy gaz ballonida 77,8 tonna (36 ming kub metrga teng) hajmdagi suyultirilgan gazning noqonuniy sotilishi oldi olindi.
"Hisobot davrida noqonuniy foydalanilgan tabiiy gaz hajmi 133 million 84,9 ming kub metr bo‘lib, bu miqdordagi tabiiy gaz 266 ming 170 ta xonadonning qishki davrdagi bir oylik me’yoriy bazasiga tengdir. Qolaversa, agar ushbu gaz resurslaridan oqilona foydalanilganida, metan zapravkalar 10 kun davomida uzluksiz ishlash imkoniyatiga ega bo‘lardi.
Ma’lumot o‘rnida: aniqlangan barcha holat bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, nazorat organlariga yuborilgan.
Noqonuniy foydalanish holatlarini oldini olish bo‘yicha Bosh prokuratura, “O‘zenergoinspeksiya” va boshqa tegishli mas’ul idoralar tomonidan doimiy nazorat tadbirlari olib borilmoqda", - deyiladi xabarda.

If there hadn't been illegal connections, the methane gas stations would have operated continuously for 10 days — Ministry of Energy
An analysis was published on the natural gas used illegally by consumers.
Image of 'If there hadn't been illegal connections, the methane gas stations would have operated continuously for 10 days — Ministry of Energy'
According to the Ministry of Energy report, recently, there are numerous instances of illegal use of energy resources, especially natural gas, by consumers. This is directly related to the expansion of digitalization in the sector, as well as the ongoing improvements in control mechanisms within the system.
For example, according to the information provided by “Uzenergoinspection”, from December 1, 2024, to February 15 of the current year, 167 cases of illegal use of natural gas were identified. Through this, 82 million 158.9 thousand cubic meters of natural gas were illegitimately used, causing damage to the state interests amounting to 210 billion 428.2 million UZS.
Moreover, according to the information given by “Hududgazta'minot” JSC, during this period their responsible employees identified 6472 cases of illegal usage. A recalculated payment for these cases accounted for 50 million 890 thousand cubic meters of natural gas amounts to 117 billion 300 million UZS.
Additionally, in this timeframe, the unauthorized sale of 4942 domestic gas cylinders containing 77.8 tons (equivalent to 36 thousand cubic meters) of liquefied gas was prevented.
"During the reporting period, the volume of illegally used natural gas amounted to 133 million 84.9 thousand cubic meters, which is equivalent to the one-month winter standard consumption of 266,170 households. Moreover, if these gas resources had been used wisely, methane refueling stations could have operated continuously for 10 days.
For your information: relevant documents regarding all identified cases have been formalized and sent to the control authorities.
Continuous control measures are being conducted by the Prosecutor's Office, “Uzenergoinspection”, and other relevant responsible institutions to prevent cases of illegal usage", the report states.