Mehnat ta’tiliga haq to‘lashda endi yakshanba hisobga olinmaydi
O‘zgarish ishdan bo‘shash yoki ta’tilning bir qismini kompensatsiyaga almashtirish holatida to‘lovlar kamayishiga olib kelishi mumkin.
'Mehnat ta’tiliga haq to‘lashda endi yakshanba hisobga olinmaydi'ning rasmi
O‘zbekistonda har yilgi mehnat ta’tili vaqti uchun haq to‘lashda endi yakshanba kuni inobatga olinmaydi. Mehnat kodeksi bu haqdagi tegishli band bilan to‘ldiriladi.
Prezident tomonidan imzolangan qonun bilan Mehnat kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilishi haqida xabar berilgan edi. Hujjat bilan xodim ishdan bo‘shaganda mehnat ta’tilini kompensatsiyaga almashtirish chog‘ida ham yakshanba pulli kompensatsiya to‘lashda hisobga olinmasligi belgilandi.
Endilikda ish haqi saqlanmaydigan ta’tilning davomiyligi jami 12 oylik davr mobaynida jami 3 oydan ortiq bo‘lmasligi kerak. Shu kungacha bu ish haqi saqlanmaydigan oxirgi ta’til berilgan kundan boshlab bir yil davomida uzluksiz yoki jami 3 oydan oshmasligi kerak edi.
Bundan tashqari, 18 yoshgacha bo‘lgan shaxslarga o‘rindoshlik asosida ishlashga yo‘l qo‘yilmaydi. Agar o‘rindoshining asosiy ishi noqulay mehnat sharoitlari bilan bog‘liq bo‘lsa, shunday sharoitlardagi ishlarda ishlashga (bundan sog‘liqni saqlash tizimi tashkilotlati xodimlari mustasno) ham yo‘l qo‘yilmaydi.
12 yoshga to‘lmagan ikki nafar va undan ortiq bolaning yoki 16 yoshga to‘lmagan nogironligi bo‘lgan bolaning ota-onasidan biriga (ota-ona o‘rnini bosuvchi shaxsga), ularning xohishiga ko‘ra, har yili ish haqi saqlanmagan holda davomiyligi kamida 14 kalendar kungacha ta’til beriladi.

When paying for a labor leave, Sunday is no longer considered.
Changes such as taking time off work or substituting part of a vacation for compensation may lead to a reduction in payments.
Image of 'When paying for a labor leave, Sunday is no longer considered.'
In Uzbekistan, Sundays will no longer be considered for the annual paid leave compensation. The Labor Code is supplemented<="" a>="" with="" the="" relevant="" article.<="" span><="" p="">
supplemented<="" a>="" with="" the="" relevant="" article.<="" span><="" p="">The law signed by the President reported amendments and additions to the Labor Code. The document specifies that Sundays will not be counted for cash compensation during the exchange of annual leave for compensation at the time of an employee's resignation.
supplemented<="" a>="" with="" the="" relevant="" article.<="" span><="" p="">
Now, the duration of unpaid leave must not exceed 3 months in total during a 12-month period. Until now, it was necessary that the duration of the last unpaid leave granted does not exceed 3 months continuously or in total necessarily within a year from the day it was given.
In addition, individuals under 18 years of age will not be allowed to work on a replacement basis. If the replacement’s main job is associated with unfavorable working conditions, then working under such conditions (except for employees of healthcare organizations) is also prohibited.
Parents of two or more children under the age of 12 or of a child under the age of 16 with a disability (or the person acting as a guardian) are entitled, if they wish, to an unpaid leave of at least 14 calendar days annually.