QQSni sun’iy qaytarish orqali 24 mlrd. o‘margan guruh qo‘lga olindi
DXX tomonidan soliq, bojxona, bank xodimlari va hokim o‘rinbosari hamda tadbirkorlardan iborat uyushgan jinoiy guruh faoliyati fosh etildi.
'QQSni sun’iy qaytarish orqali 24 mlrd. o‘margan guruh qo‘lga olindi'ning rasmi
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish yo‘nalishida olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida 17 nafar soliq idoralari xodimlari, 1 nafar bojxona organi xodimi, 1 nafar bank xodimi, 1 nafar tuman hokimining birinchi o‘rinbosari va 18 nafar tadbirkorlik subyektlarining mansabdor shaxslaridan iborat uyushgan jinoiy guruh faoliyati fosh etildi.
Aniqlanishicha, ushbu guruh tomonidan 2020-2023 yillar davomida 8 ta soxta korxona tashkil qilinib, xorijga soxta eksport qilingan mebel mahsulotlari uchun qaytarilishi belgilangan 15 foiz qo‘shilgan qiymat solig‘ining (QQS) salbiy farq summasini asossiz qaytarib olish orqali, ular jami 24 mlrd. 580 mln. so‘m budjet mablag‘larini talon-toroj qilishgan.
Jinoiy guruh faoliyatini soliq idoralarining sobiq xodimi muvofiqlashtirib borgan va aynan mazkur shaxs norasmiy rahbarlik qilgan korxonalar Namangan viloyati Yangiqo‘rg‘on tumanida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsada, ularning yuridik manzillari asossiz ravishda tez-tez o‘zgartirilib, ularga rasmiy rahbar sifatida ishga aloqador bo‘lmagan shaxslarning nomlari kiritilgan. Shuningdek, korxonalarning faoliyat turi sifatida mebel ishlab chiqarish bilan shug‘ullanish belgilangan bo‘lsada, aslida ular hech qanday ishlab chiqarishni amalga oshirishmagan.
Bundan tashqari, hisobot hujjatlarida go‘yoki ishlab chiqarilgan tayyor mahsulotlar Qirg‘iziston Respublikasiga eksport qilinganligi aks ettirilgan.
Lekin, tekshiruvlar jarayonida eksport operatsiyalari amalga oshirilmaganligi, korxonalarning muhrlari uyushgan guruh tomonidan soxtalashtirilganligi va eksport shartnomalari shakllantirilganligi hamda davlat budjetidan yuqorida ko‘rsatilgan qo‘shilgan qiymat solig‘i pul mablag‘lari noqonuniy qaytarib olinganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining 167, 179, 184, 209 va 228-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borildi.
Tergov davomida 6 mlrd. 808 mln. so‘m davlat hisobiga undirildi. Shuningdek, yetkazilgan zararni qoplash uchun 6 mlrd. 300 mln. so‘mlik mol-mulk, jumladan 1 ta ko‘p qavatli xususiy tibbiy klinika binosi, 1 ta avtomobillar yuvish shahobchasi, 2 ta xonadon, 6 ta avtomashina hamda telefon va kompyuter jihozlari xatlandi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudi tomonidan 38 nafar sudlanuvchilarning 14 nafariga 5 yil 6 oydan 7 yil 6 oy muddatgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shuningdek, 18 nafar shaxsga nisbatan turli muddatlarga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanib, ularga Jinoyat Kodeksining 72-moddasini qo‘llagan holda 2 yil muddat ichida yetkazilgan moddiy zararni qoplash majburiyati bilan 3 yil sinov muddati tayinlandi.

A group that embezzled 24 billion through VAT fraud has been detained.
The activities of an organized criminal group consisting of tax, customs, bank officials, and a deputy mayor, as well as entrepreneurs, were exposed by the State Security Service.
Image of 'A group that embezzled 24 billion through VAT fraud has been detained.'
The State Security Service operatives conducted operational-search activities in the direction of combating economic crimes, resulting in the exposure of an organized criminal group consisting of 17 tax authority employees, 1 customs authority employee, 1 bank employee, 1 first deputy of a district governor, and 18 responsible persons from business entities.
It was discovered that, from 2020 to 2023, this group established 8 fake companies and, through fictitious exports of furniture products, fraudulently reclaimed the assigned 15 percent value-added tax (VAT) refund amount, ultimately embezzling a total of 24 billion 580 million som from the state budget.
A former tax authority employee coordinated the criminal group's activities, and companies unofficially led by this individual were registered in Yangiqo’rg’on district of Namangan region. However, their legal addresses were changed frequently and unjustifiably, including the names of individuals unrelated to their official leadership. Furthermore, although these companies were ostensibly established to manufacture furniture, in reality, they conducted no such production.
Moreover, financial statements falsely showed that the finished products were exported to the Kyrgyz Republic.
However, investigations revealed that the export operations did not take place, the companies' seals were forged by the organized group, the export contracts were artificially created, and the VAT refunds from the state budget were illegally reclaimed as mentioned above.
A criminal case was initiated under Articles 167, 179, 184, 209, and 228 of the Criminal Code, and investigative actions were carried out.
During the investigation, 6 billion 808 million som were recovered to the state account. In addition, property worth 6 billion 300 million som, including 1 multi-storied private medical clinic building, 1 car wash station, 2 residences, 6 automobiles, as well as phones and computer equipment were seized to cover the incurred damages.
The Mirzo Ulugbek district court sentenced 14 of the 38 defendants to imprisonment ranging from 5 years 6 months to 7 years 6 months.
Furthermore, 18 individuals were sentenced to various terms of imprisonment, with a probation period of 3 years applied under Article 72 of the Criminal Code, including the obligation to compensate the material damage within 2 years.