O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlari o‘rnatildi
Parij shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida Mutaxassislar va talabalar harakatchanligi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim, diplomatik pasport egalarini viza talablaridan o‘zaro ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim hamda Fransiyaning yetakchi kompaniyalari bilan O‘zbekistonda 6,5 milliard yevrolik istiqbolli kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalaridagi hamkorlik dasturi almashildi.
Davlat tashrifi davomida quyidagilar ham imzolandi:
- O‘zbekiston-Fransiya universitetini tashkil etish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- readmissiya to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- tashqi ishlar vazirliklarining 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- 2026-2030 yillarda Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik dasturi;
- xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- fransuz tilini o‘qitishni kengaytirish to‘g‘risida bayonnoma;
- musiqa, kino va teatr sohalarida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan Fransiya Madaniyat vazirligi, Madaniy meros milliy instituti va Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti o‘rtasidagi hamkorlik bitimlari;
- Toshkent va Parij shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bayonnoma va boshqa ikki tomonlama hujjatlar.

Strategic partnership relations have been established between Uzbekistan and France.
At the conclusion of negotiations held in the city of Paris, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the French Republic, Emmanuel Macron, adopted a joint declaration on establishing a strategic partnership.
In the presence of the heads of state, intergovernmental agreements were exchanged on the mobility of experts and students, on mutual visa exemption for diplomatic passport holders, and on a cooperation program in the fields of investment and innovation, envisaging the implementation of prospective cooperation projects worth 6.5 billion euros with leading French companies in Uzbekistan.
The following were also signed during the state visit:
- An intergovernmental agreement on the establishment of the Uzbekistan-France University;
- An intergovernmental agreement on readmission;
- A cooperation program for the years 2025-2026 between the Ministries of Foreign Affairs;
- A cooperation program with the French Development Agency for the years 2026-2030;
- A declaration on cooperation within the framework of international organizations;
- A declaration on cooperation in the field of healthcare;
- A memorandum on the expansion of French language teaching;
- A declaration on cooperation in the fields of music, cinema, and theatre;
- Cooperation agreements between the Foundation for the Development of Culture and Arts and the French Ministry of Culture, National Institute of Cultural Heritage, and the Institute for Central Asian Studies;
- A memorandum on establishing partnership relations between the cities of Tashkent and Paris and other bilateral documents.