Ayrim tadbirkorlarga garovsiz kreditlar beriladi
"Kichik va o‘rta biznesning iqtisodiyotdagi o‘rnini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi Prezident Farmoni (PF-50, 19.03.2025 y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Farmonga ko‘ra, 2025 yilda kichik va o‘rta biznesni rivojlantirishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
• kichik va o‘rta biznesning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 55 foizga, sanoatda – 34 foizga, eksportda – 34 foizga va aholi bandligini ta’minlashda 75 – foizga yetkazish;
• kamida 600 nafar kichik va o‘rta biznes subyektlarining yiriklashishiga ko‘maklashish orqali ularni “chempion” tadbirkorlarga aylantirish;
• 100 nafardan ko‘p ishchisi bor tadbirkorlik subyektlari sonini 4 mingga yetkazish.
2025 yil 1 maydan:
• o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar YATT yoki yuridik shaxs sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganda, davlat boji undirilmaydi;
• o‘z faoliyatini tegishincha YATT, mikrofirma yoki kichik korxona toifasigacha yiriklashtirgan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar va tadbirkorlarga Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida 50 million so‘mgacha, Kichik biznesni uzluksiz qo‘llab-quvvatlash kompleks dasturi doirasida – 150 million so‘mgacha garovsiz kreditlar beriladi;
• o‘z faoliyatini tegishincha o‘rta yoki yirik biznes toifasigacha yiriklashtirgan tadbirkorlarga – 1 yil davomida QQS summasi o‘rnini qoplash (qaytarish) 7 kun muddatda tezlashtirilgan tartibda amalga oshiriladi.

Some entrepreneurs will be given loans without collateral.
The main target indicators for the development of small and medium-sized businesses were identified.
Image of 'Some entrepreneurs will be given loans without collateral.'
The Presidential Decree "On measures to enhance the role of small and medium-sized enterprises in the economy" (PF-50, March 19, 2025) was adopted. This was reported by the Ministry of Justice.
According to the Decree, the following main target indicators for the development of small and medium-sized businesses were set for 2025, including:
• increasing the share of small and medium-sized businesses in the gross domestic product to 55 percent, in industry – to 34 percent, in exports – to 34 percent, and in providing employment to the population – to 75 percent;
• assisting at least 600 small and medium business entities to expand and transform them into “champion” entrepreneurs;
• increasing the number of entrepreneurship entities with more than 100 workers to 4,000.
From May 1, 2025:
• individual entrepreneurs or legal entities when registered with the state will not be charged a state fee;
• individual entrepreneurs and entrepreneurs who have expanded their activities to the category of a YE (individual entrepreneur), microfirm, or small enterprise, will be provided with unsecured loans up to 50 million UZS within the framework of the Family entrepreneurship development program, and up to 150 million UZS within the framework of the Continual Support program for small business –;
• entrepreneurs who have expanded their activities accordingly to the medium or large business category will – within one year – have the VAT amount reimbursed (returned) in an expedited manner within 7 days.