Bugun harorat 32 darajagacha ko‘tariladi
O‘zgidrometning xabar berishicha, 12 aprel kuni Toshkentda havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 15-17 daraja iliq, kunduzi 30-32 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o‘zgarib turadi, ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. G‘arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba’zi joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 8-13, kunduzi 18-23 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Faqat Navoiy viloyatining ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba’zi joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 15-20 daraja iliq, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba’zi joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 14-19 daraja iliq, kunduzi 29-34 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 15-20 daraja iliq, kunduzi 31-36 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 12-17 daraja iliq, kunduzi 28-33 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikamizning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 5-10, kunduzi 17-22 daraja iliq bo‘ladi

According to Uzhydromet, on April 12, the weather in Tashkent will be changing, with no precipitation expected. The wind will come from the east at a speed of 3-8 meters per second. The temperature will be warm, 15-17 degrees at night and 30-32 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be changing, with rain and possibly thunderstorms in some areas. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 meters per second, increasing in some areas to 13-18 meters per second. The temperature will be 8-13 degrees at night and 18-23 degrees during the day.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be changing, with no precipitation expected. However, rain and possibly thunderstorms may occur in some areas of the Navoi region. The wind will come from the east at a speed of 7-12 meters per second, increasing in some areas to 13-18 meters per second. The temperature will be warm, 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be changing, with no precipitation expected. The wind will come from the east at a speed of 7-12 meters per second, increasing in some areas to 13-18 meters per second. The temperature will be 14-19 degrees at night and 29-34 degrees during the day.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changing, with no precipitation expected. The wind will come from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be warm, 15-20 degrees at night and 31-36 degrees during the day.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changing, with no precipitation expected. The wind will come from the east at a speed of 5-10 meters per second. The temperature will be 12-17 degrees at night and 28-33 degrees during the day.
In the mountainous and foothill areas of our republic, the weather will be changing, with no precipitation expected. The wind will come from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be 5-10 degrees at night and 17-22 degrees during the day