Arab davlatlari yana G‘azodagi vaziyatni qoralash bilan cheklanishdi
Turkiyaning Antaliya shahrida o‘tkazilgan diplomatik forumda arab davlatlari yetakchilari yana bir bor G‘azo aholisini majburiy ko‘chirish bo‘yicha har qanday urinishni qoralab, mintaqada zudlik bilan o‘q uzishni to‘xtatishga chaqirdi.
Antaliya shahrida o‘tkazilgan Arab-Islom sammiti G‘azo aholisini majburan ko‘chirishoariga qarshi ekanini yana bir bor tasdiqladi va zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatishga chaqirdi. Qo‘mita Turkiyaning Antaliya shahridagi diplomatik forum doirasida o‘z pozitsiyasini yangiladi.
Juma kuni Turkiyaning Antaliya shahrida o‘tkazilgan G‘azo bo‘yicha Arab-Islom qo‘mitasining yig‘ilishida G‘azo aholisini majburiy ko‘chirish bo‘yicha har qanday urinish qat’iyan rad etilib, mintaqada zudlik bilan o‘q uzishni to‘xtatish lozimligi ta’kidlandi. Bu haqda yig‘ilishda ishtirok etgan davlatlar rasmiy bayonotlarida ma’lum qilindi.
Saudiya Arabistoni Tashqi ishlar vazirligi bayonotiga ko‘ra, uchrashuvda mamlakat Tashqi ishlar vaziri shahzoda Faysal bin Farhon ishtirok etgan. Yig‘ilishda “G‘azodagi vaziyat rivoji, xalqaro huquq va insonparvarlik qonunchiligiga qarshi Isroil tomonidan yo‘l qo‘yilayotgan barcha qoidabuzarliklarga qarshi qo‘shma harakatlarni kuchaytirish, falastinlik xalqiga qarshi jiddiy huquqbuzarliklarga qarshi turish va ularni hayotga yaroqsiz holga keltiruvchi siyosatlar orqali amalga oshirilayotgan ko‘chirilish urinishlarini rad etish” masalalari muhokama qilindi.
Misr Tashqi ishlar vazirligi ham alohida bayonot bilan chiqib, uchrashuvda vazir Badr Abdelati qatnashganini ma’lum qildi. Qohira 19 yanvarda kuchga kirgan o‘q uzishni to‘xtatish kelishuvini to‘liq va zudlik bilan amalga oshirishga qaratilgan harakatlar haqida ma’lumot berdi.
Misr bayonotiga ko‘ra, yig‘ilishda kelishuvning ikkinchi bosqichiga o‘tish zarurligi — ya’ni garovga olinganlar va mahbuslarni ozod qilish, shuningdek, Isroil kuchlarining G‘azodan chiqishi haqida ham gap bordi.
Abdelati G‘azoning demografik tarkibini o‘zgartirishga qaratilgan ko‘chirish va Falastin xalqini o‘z yurtlaridan tashqariga joylashtirish rejalarini Misr qat’iy rad etishini yana bir bor ta’kidladi. U “bunday harakatlar xalqaro insonparvarlik huquqini ochiqdan-ochiq buzish, tinchlik harakatlarini izdan chiqarish va butun mintaqa tinchligi hamda xavfsizligiga tahdid” ekanini qayd etdi.
Iordaniya Tashqi ishlar vazirligi ham bayonot berib, vazir Ayman Safadiy yig‘ilishda qatnashganini bildirdi.
Qo‘mitani Iordaniya, Saudiya Arabistoni, Misr, Qatar, Bahrayn, Turkiya, Indoneziya, Nigeriya, Falastin va BAA tashqi ishlar vazirlari, shuningdek Arab Ligasi va Islom Hamkorlik Tashkiloti bosh kotiblari tashkil etadi. Yig‘ilishda Ispaniya, Sloveniya, Norvegiya, Yevropa Ittifoqi, Rossiya, Xitoy, Buyuk Britaniya va Fransiyadan ham vakillar ishtirok etdi.

In the city of Antalya, Turkey, during a diplomatic forum, Arab state leaders once again condemned any attempts to forcibly displace the population of Gaza and called for an immediate cessation of gunfire in the region.
The Arab-Islamic summit held in the city of Antalya confirmed once again its opposition to the forced displacement of the Gaza population and called for an immediate halt to firing. The committee refreshed its stance within the framework of the diplomatic forum in Antalya, Turkey.
At the meeting of the Arab-Islamic Committee on Gaza held in Antalya, Turkey, on Friday, any attempt to forcibly displace the population of Gaza was strictly rejected, and it was emphasized that firing in the region must be stopped immediately. This was announced in the official statements of the participating countries at the meeting.
According to a statement from the Saudi Arabian Ministry of Foreign Affairs, the meeting was attended by the Minister of Foreign Affairs, Prince Faisal bin Farhan. The meeting discussed “the development of the situation in Gaza, violations against international law and humanitarian legislation committed by Israel, strengthening joint actions against all violations, and opposing serious human rights violations against the Palestinian people through policies leading to their displacement.”
The Egyptian Ministry of Foreign Affairs also issued a separate statement, announcing the participation of Minister Badr Abdelatty in the meeting. Cairo provided information about the efforts directed towards the full and immediate implementation of the ceasefire agreement that came into force on January 19th.
According to the Egyptian statement, the meeting discussed the necessity of transitioning to the second phase of the agreement – namely, the release of hostages and prisoners, as well as the withdrawal of Israeli forces from Gaza.
Abdelatty once again emphasized Egypt's firm rejection of plans aimed at altering the demographic composition of Gaza and relocating the Palestinian people outside their lands. He noted that “such actions are a blatant violation of international humanitarian law, derail peace efforts, and pose a threat to the peace and security of the entire region.”
The Ministry of Foreign Affairs of Jordan also released a statement, indicating the participation of Minister Ayman Safadi in the meeting.
The committee is composed of the foreign ministers of Jordan, Saudi Arabia, Egypt, Qatar, Bahrain, Turkey, Indonesia, Nigeria, Palestine, and the UAE, along with the secretaries-general of the Arab League and the Organization of Islamic Cooperation. Representatives from Spain, Slovenia, Norway, the European Union, Russia, China, Great Britain, and France also participated in the meeting.