Toshkent shahrida O‘zbekiston talabalar sporti Assotsiatsiyasining navbatdan tashqari konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Konferensiyada Assotsiatsiya raisi etib Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov saylandi.
O‘zbekiston talabalar sporti Assotsiatsiyasi 2018 yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi — talabalar, o‘qituvchilar va oliygoh xodimlari o‘rtasida sportni ommalashtirish, yuksak mahoratli sportchilar zaxirasini shakllantirish va sport infratuzilmasini takomillashtirishdan iborat.
So‘nggi yillarda Assotsiatsiya faoliyati doirasida oliy ta’lim muassasalarida 26 ta olimpiya sport turi bo‘yicha 591 ta sport klubi hamda 21 ta sport turi bo‘yicha 721 ta sport seksiyasi tashkil etildi.
Talabalar sport harakati yangi bosqichga ko‘tarilib, «Universiada», «Barkamol avlod» musobaqalari bilan bir qatorda, «Talabalar ligasi», «Besh tashabbus olimpiadasi», «Talaba yugur» va «Rektor kubogi» kabi ommaviy musobaqalar yo‘lga qo‘yildi.
Konferensiyada Assotsiatsiyaning kelgusidagi asosiy vazifalari belgilab olindi:
barcha oliy ta’lim muassasalarida kamida 3 tadan sport klublari tashkil etish;
musobaqalarni sport klublari tizimi asosida muvofiqlashtirish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida Assotsiatsiyaning hududiy bo‘linmalarini tashkil etish;
«Barkamol avlod», «Universiada» va «Talabalar ligasi» musobaqalarini takomillashtirish;
talabalar ishtirokidagi xalqaro musobaqalar soni va samaradorligini oshirish;
talabalar sportini rivojlantirishga oid maxsus konsepsiya qabul qilish;
mavjud sport zallari va maydonlarni zamonaviy jihozlar bilan ta’minlash;
davlat-xususiy sheriklik asosida qurilayotgan yotoqxonalarda sport imkoniyatlarini yaratish.
Shuningdek, barcha ta’lim yo‘nalishlaridagi 1-bosqich talabalari uchun 4 kreditli «Jismoniy tarbiya» fani joriy etiladi. Sport klublari va to‘garaklar faoliyatini boshqarish uchun yagona raqamli platforma va mobil ilova yaratiladi. Yagona elektron platforma orqali kalendar reja, reyting baholash tizimi joriy qilinib, «Hemis» dasturiga integratsiya qilinadi.
Oliy ta’lim muassasalarida namunaviy sport to‘garaklari nizomi, dasturi va uslubiy qo‘llanmasi ishlab chiqiladi. Shuningdek, har bir to‘garak rahbarini moddiy rag‘batlantirish va talabalarga sport faolligi uchun imtiyozlar berish masalalari ham ko‘rib chiqiladi.
O‘zbekiston talabalar sporti Assotsiatsiyasi faoliyati yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, sportni keng ommalashtirish va mamlakat sport salohiyatini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.

Oais was elected to the Uzbekistan Students Sport Association.
An extraordinary conference of the Uzbekistan Student Sports Association was held in the city of Tashkent. The Minister of Higher Education, Science and Innovation, Qo'ng'iratboy Sharipov was elected as the President of the Association during the conference.
The Uzbekistan Student Sports Association was established in 2018, with the primary objective of popularizing sports among students, teachers, and university staff, forming a reserve of highly skilled athletes, and improving the sports infrastructure.
In recent years, within the scope of the Association's activities, 591 sports clubs in 26 Olympic sports and 721 sports sections in 21 types of sports have been established in higher education institutions.
The student sports movement has reached a new level, with mass competitions such as "Universiada", "Barkamol Avlod" (Perfect Generation), "Student League", "Five Initiatives Olympiad", "Student Run", and "Rector's Cup" being launched.
The main future tasks of the Association were defined at the conference:
to establish at least 3 sports clubs in all higher education institutions;
to coordinate competitions based on the system of sports clubs;
to organize regional divisions of the Association in the Republic of Karakalpakstan, provinces, and the city of Tashkent;
to improve the tournaments "Barkamol Avlod", "Universiada", and "Student League";
to increase the number and effectiveness of international competitions involving students;
to adopt a special concept for the development of student sports;
to equip existing sports halls and fields with modern equipment;
to create sports facilities in dormitories being built on the basis of public-private partnership.
Additionally, a 4-credit "Physical Education" course will be introduced for first-year students in all fields of study. A unified digital platform and mobile application will be developed for managing the activities of sports clubs and circles. A calendar plan and a rating evaluation system will be introduced through a single electronic platform and integrated with the "Hemis" program.
Model regulations, programs, and methodological manuals for sports circles will be developed in higher education institutions. In addition, matters of material incentives for each circle leader and privileges for students for sports activities will also be considered.
The activities of the Uzbekistan Student Sports Association contribute to promoting a healthy lifestyle among youth, broadening the popularization of sports, and further enhancing the country's sports potential.