Gibrid avtomobillarni ekologik sertifikatlash tartibi yuzasidan senator so‘rovi yuborildi
Senatning Agrar, suv xo‘jaligi masalalari va ekologiya qo‘mitasi raisi Anvar To‘ychiyev gibrid avtomobillarni ekologik sertifikatlash tartibi yuzasidan ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimovga senator so‘rovi yubordi. Bu haqda Senat matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, so‘nggi kunlarda O‘zbekistonga olib kirilayotgan gibrid avtomobillarni bojxonada rasmiylashtirish jarayonida “Yevro-4” ekologik toifasidan kam bo‘lmaganini tasdiqlovchi ekologik sertifikat talab etilayotgani jamoatchilikda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Vaholanki, ushbu transport vositalari “Yevro-5” yoki “Yevro-6” ekologik standartlariga javob beradigan elektrodvigatellar bilan jihozlangan holda mamlakatga olib kirilmoqda.
Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 30 yanvardagi qarori bilan tasdiqlangan nizomda ekologik sertifikatlash tartibi belgilab berilgan. Unga ko‘ra, akkreditatsiyadan o‘tgan sinov laboratoriyasi mavjud bo‘lganda, ekologik xavfsizlik mezonlariga muvofiqlik tekshirilishi kerak. Agar laboratoriya mavjud bo‘lmasa, transport vositasi identifikatsiya yo‘li bilan baholanishi mumkin.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining “Yo‘l harakati qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 2022 yil 12 apreldagi qarorida “gibrid avtomobil” tushunchasi aniq belgilab berilgan. Ularni umumiy “M” va “N” toifalariga tenglashtirish masalasi ham bahsli hisoblanmoqda.

A request from the senator was sent regarding the procedure for ecological certification of hybrid vehicles.
When clearing such cars through customs, the requirement for an ecological certificate confirming that they are no less than the “Euro-4” environmental category has been causing widespread discussions.
The Chairman of the Senate Committee on Agrarian Affairs, Water Resources, and Ecology, Anvar Toychiev, sent a senatorial inquiry to the Minister of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change, Aziz Abduhakimov, regarding the procedure for ecological certification of hybrid vehicles. The Senate press service reported this.
It is noted that recently, the requirement for an ecological certificate confirming that the hybrid vehicles being imported into Uzbekistan do not fall below the "Euro-4" ecological category during the customs clearance process has caused widespread discussions among the public. Meanwhile, these vehicles are being imported with electric motors that meet "Euro-5" or "Euro-6" ecological standards.
The procedure for ecological certification was determined by a regulation approved by the Cabinet of Ministers decision on January 30, 2020, according to the decision. Accordingly, when an accredited test laboratory is available, conformity to ecological safety criteria must be checked. If no laboratory is available, the vehicle may be evaluated through identification.
Furthermore, the concept of a “hybrid vehicle” is clearly defined in the Cabinet of Ministers’ decision on “Approving the Road Traffic Rules” dated April 12, 2022, according to the decision. The issue of equating them with general “M” and “N” categories is also considered contentious.