AQSh prezidenti Donald Trampning Ar-Riyodga tashrifi chog‘ida ikki davlat o‘rtasida umumiy qiymati 600 milliard dollardan ortiq bo‘lgan shartnomalar imzolandi. Bu haqda Oq uy tarqatgan press-relizda ma’lum qilindi.
Shartnomalarning eng yiriklaridan biri — 142 milliard dollarlik harbiy kelishuv bo‘lib, unga ko‘ra, Saudiya Arabistoni AQShning o‘ndan ortiq mudofaa kompaniyalaridan zamonaviy harbiy texnika va xizmatlarni oladi.
Bundan tashqari, Saudiya tomoni AQSh hududida sun’iy intellekt sohasidagi ma’lumotlar markazlariga sarmoya kiritishini ham va’da qilgan.
Shuningdek, Google, Oracle va Uber kabi yirik texnologik kompaniyalar ikki davlatdagi ilg‘or texnologiyalar rivojiga 80 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Kelishuvlar doirasida AQSh Saudiya Arabistoniga 14,2 milliard dollarlik gaz turbinalari va energetika texnologiyalarini, shuningdek, 4,8 milliard dollarlik Boeing 737-8 yo‘lovchi samolyotlarini yetkazib beradi.

During US President Donald Trump's visit to Riyadh, agreements worth over $600 billion were signed between the two countries. This was announced in a press release released by the White House.
One of the largest agreements is the $142 billion military deal, according to which Saudi Arabia will receive modern military equipment and services from more than ten US defense companies.
In addition, the Saudi side promised to invest in data centers in the field of artificial intelligence in the territory of the USA.
Major technology companies such as Google, Oracle, and Uber are also planning to invest $80 billion in the development of advanced technologies in the two countries.
Within the framework of the agreements, the US will supply Saudi Arabia with gas turbines and energy technologies worth $14.2 billion, as well as Boeing 737-8 passenger aircraft worth $4.8 billion.