Hindistondagi kuchli yomg‘ir va momaqaldiroq tufayli 45 kishi halok bo‘ldi
Hindistonning Uttar-Pradesh shtatida yoqqan kuchli yomg‘ir va momaqaldiroq oqibatida kamida 45 kishi vafot etdi. Bu haqda “Times  Of India” xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, o‘limlar asosan Kasganj va Fatehpur tumanlarida ro‘y bergan.
Shuningdek, Chitrakuta va Ambedkarnagar shaharlarida ikki kishi momaqaldiroq urishi oqibatida nobud bo‘lgan.
Gazetaning xabar qilishicha, shamol tezligi soatiga 60–100 km gacha yetgan va momaqaldiroq kelasi haftaga qadar davom etishi mumkin. Kuchli yomg‘ir va momaqaldiroq sababli Dehli aeroporti kamida 13 ta reys yo‘nalishini o‘zgartirgan. Aeroportda faoliyat yurituvchi aviakompaniyalar yo‘lovchilarni reyslarning kechikishi va jadvalidagi o‘zgarishlar haqida oldindan ogohlantirgan.
Hukumat halok bo‘lganlarning oilalariga tezkor kompensatsiya to‘lashni mahalliy hokimiyatlarga topshirgan.

At least 45 people died in Uttar Pradesh, India, due to heavy rain and lightning strikes. This was reported by “Times Of India” here.
It was reported that the deaths mainly occurred in the districts of Kasganj and Fatehpur.
Additionally, two people died in the cities of Chitrakoot and Ambedkarnagar as a result of lightning strikes.
According to the newspaper, wind speeds reached up to 60–100 km per hour and lightning is expected to continue until next week. Due to the heavy rain and lightning, Delhi Airport had to reroute at least 13 flights. Airlines operating at the airport have pre-warned passengers about delays and changes in the schedule.
The government has instructed local authorities to quickly compensate the families of those who died.
It is reported that rural areas suffered the most damage. In some areas, a “red” weather hazard level has been declared.