Saudiya Arabistoni 2026 yildan boshlab 600 ta maxsus turistik hududda alkogolli ichimliklarni sotishga ruxsat berishni rejalashtirmoqda. Bu qaror mamlakatning "Vision 2030" dasturi doirasida turizmni rivojlantirish va iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish maqsadida qabul qilinmoqda.
Ruxsat berilgan hududlar qatoriga besh yulduzli mehmonxonalar, luks kurortlar va NEOM, Qizil dengiz loyihasi hamda Sindalax oroli kabi yirik turizm loyihalaridagi maxsus zonalar kiradi. Alkogolli ichimliklar faqatgina litsenziyalangan joylarda, jumladan, mehmonxonalar va kurortlarda sotiladi. Ular faqatgina vino, pivo va sidr kabi 20%dan kam alkogolli ichimliklar bilan cheklanadi. Kuchli spirtli ichimliklar, ommaviy savdo va reklama, shuningdek, uylar va jamoat joylarida alkogol iste’moli qat’iyan taqiqlanadi.
Bu o‘zgarishlar 1952 yildan buyon amal qilib kelayotgan umumiy alkogol taqiqining ilk keng ko‘lamli yumshatilishi hisoblanadi. 2024 yilda Saudiya Arabistoni diplomatik kvartalida faqatgina musulmon bo‘lmagan diplomatlar uchun mo‘ljallangan birinchi alkogol do‘koni ochilgan edi. Bu do‘konga kirish maxsus mobil ilovada ro‘yxatdan o‘tish va tashqi ishlar vazirligidan ruxsat olish orqali amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, Saudiya Arabistoni 2034 yilgi FIFA Jahon chempionati davomida alkogolli ichimliklarga ruxsat berilmasligini tasdiqladi. Saudiya Arabistonining Buyuk Britaniyadagi elchisi, shahzoda Xalid bin Bandar Al Saud, Londondagi intervyusida shunday dedi: "Hozirda biz alkogolga ruxsat bermaymiz. Alkogolsiz ham ko‘plab qiziqarli faoliyatlar bilan shug‘ullanish mumkin. Bu 100% zarur emas."
Ushbu qaror Saudiya Arabistonining diniy va madaniy qadriyatlarini saqlab qolishga bo‘lgan intilishini aks ettiradi. Mamlakat hukumatining ta’kidlashicha, alkogolga ruxsat berilgan hududlar qat’iy nazorat ostida bo‘ladi va umumiy aholi uchun alkogol taqiqlari o‘z kuchida qoladi.
Bu tashabbus Saudiya Arabistonining xalqaro turizm bozorida raqobatbardoshligini oshirish va 2030 yildagi Ekspo hamda 2034 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadlariga xizmat qiladi.

Saudi Arabia is planning to permit alcoholic beverages.
This decision is being made with the aim of developing tourism and diversifying the economy within the framework of the country's "Vision 2030" program.
Image of 'Saudi Arabia is planning to permit alcoholic beverages.'
Saudi Arabia plans to allow the sale of alcoholic beverages in 600 special tourist areas starting from 2026. This decision is being made as part of the "Vision 2030" program with the aim of developing tourism and diversifying the economy. Read more.
The permitted areas include five-star hotels, luxury resorts, and special zones in major tourism projects such as NEOM, the Red Sea project, and the Sindalah Island. Alcoholic beverages will be sold only in licensed places, including hotels and resorts, and will be limited to drinks with less than 20% alcohol content, such as wine, beer, and cider. The sale and advertising of strong spirits, as well as the consumption of alcohol in homes and public places, will be strictly prohibited.
This change represents the first significant relaxation of the general ban on alcohol that has been in effect since 1952. In 2024, Saudi Arabia opened its first liquor store, intended only for non-Muslim diplomats in the diplomatic quarter. Access to this store is managed through registration on a special mobile application and obtaining permission from the Ministry of Foreign Affairs. Find out more.
At the same time, Saudi Arabia confirmed that alcoholic beverages will not be allowed during the FIFA World Cup in 2034. Saudi Arabia's Ambassador to the United Kingdom, Prince Khalid bin Bandar Al Saud, said in an interview in London: "Currently, we do not permit alcohol. It is possible to engage in many interesting activities without alcohol. It is not 100% necessary."
This decision reflects Saudi Arabia's effort to preserve its religious and cultural values. According to the government, the areas where alcohol is permitted will be strictly regulated, and the general prohibitions on alcohol for the public will remain in effect.
This initiative aims to enhance Saudi Arabia's competitiveness in the international tourism market and prepare for the Expo in 2030 and the World Cup in 2034.