Kanada bosh vaziri Mark Karni mamlakati Yevropa Ittifoqining “Readiness-2030” dasturiga 1-iyulgacha qo‘shilishi mumkinligini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Kanada harbiy xarajatlarning katta qismini AQShga yo‘naltirayotgani — strategik jihatdan noto‘g‘ri qaror.
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp esa Kanada bilan “Golden Dome” (“Oltin gumbaz”) havo mudofaasi tizimiga qo‘shilish bo‘yicha muzokaralar olib borilayotganini bildirdi. Trampning fikricha, agar Kanada AQShning “51-shtati”ga aylansa, bu tizimga bepul qo‘shilishi mumkin.
Ayni paytda Kanada mudofaa uchun YaIMning 1,37 foizini ajratmoqda. Bu Yevropa Ittifoqi belgilagan 2 foizlik mezondan past. Karni esa xarajatlar oshishini muqarrar, ammo Kanadaning manfaatlarini inobatga olgan holda amalga oshirilishini ta’kidladi.

Canadian Prime Minister Mark Carney announced that the country could join the European Union's "Readiness-2030" program by July 1st. According to him, Canada's allocation of a large portion of its military spending to the US is a strategically incorrect decision.
Former US President Donald Trump stated that negotiations are underway with Canada to join the "Golden Dome" air defense system. Trump believes that if Canada becomes the US's "51st state," it could join the system for free.
Currently, Canada allocates 1.37 percent of its GDP to defense. This is lower than the 2% threshold set by the European Union. Carney emphasized that the increase in expenses is inevitable, but will be carried out taking into account the interests of Canada.