2025 yil 30 may kuni Quyoshda sodir bo‘lgan chaqnash energetika va sun’iy yo‘ldosh infratuzilmasi faoliyatida uzilishlarga olib kelishi mumkin. Bu haqda AQSH Milliy okean va atmosfera ma’muriyati (NOAA) tarkibidagi Kosmik ob-havo prognozlari markazi (SWPC) ma’lum qildi.
SWPC bayonotiga ko‘ra, quyosh buroni elektr ta’minoti tizimlari, sun’iy yo‘ldosh aloqalari va navigatsiya signallariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ayniqsa, elektr uzatish tarmoqlaridagi kuchlanishni nazorat qilishda muammolar va qisqa muddatli uzilishlar yuzaga kelishi xavfi alohida ta’kidlangan.
Geomagnit faollikning kuchli darajalari 1 va 2 iyun kunlari saqlanib qolishi mumkin. Prognozlarga ko‘ra, 3 iyundan boshlab buronning ta’siri G1 va G2 darajasigacha – o‘rtacha va yengil darajalarga tushishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, mutaxassislar geografik jihatdan yuqori bo‘lgan mintaqalarda shimoliy chaqnashni kuzatish imkoni borligini ham qayd etganlar.

Sun flares can cause disruptions in electric and artificial satellite systems.
On May 30, 2025, a solar flare could potentially lead to disruptions in energy and satellite infrastructure operations. This was announced by the Space Weather Prediction Center (SWPC) within the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) of the United States stated.
According to SWPC's statement, the solar storm could negatively affect electrical supply systems, satellite communications, and navigation signals. The risk of issues in controlling voltage levels in power transmission networks and short-term outages is particularly emphasized.
High levels of geomagnetic activity may persist on June 1 and 2. Forecasts suggest that the storm's impact is expected to decrease to G1 and G2 levels – moderate and mild levels starting from June 3.
Furthermore, experts have also noted the possibility of observing the aurora in geographically higher regions.