2024 yilda global harorat 1.55°C ga yetdi — bu Parij kelishuvida belgilangan chegaradan yuqori. Vaziyat shunday davom etsa, aholi salomatligi va turmush darajasi hamda mamlakatlar iqtisodiyoti jiddiy xavf ostida qolishi mumkin.
The Lancet jurnalining “Inson salomatligi va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 2024 yil” hisobotiga ko‘ra, global iqlim o‘zgarishi tufayli:
- Har yili 3.33 mln kishi havo ifloslanishi oqibatida barvaqt vafot etmoqda;
- 65 yoshdan oshganlar orasida o‘lim darajasi 167% ga oshgan;
- Daromadlar 835 mlrd dollarga qisqargan.
O‘z vaqtida iqlim o‘zgarishiga moslashishning aniq choralari ko‘rilmasa, mamlakatimiz uchun ham prognoz qilinayotgan ayrim raqamlar xavotirli. Jumladan:
2030 yilga kelib O‘zbekiston iqlim o‘zgarishidan aziyat chekayotgan o‘nta davlat qatoriga kirishi;
2050 yilga kelib mamlakat iqtisodiyoti 10 foizga qisqarishi;
Sug‘orishga ehtiyoj 25% ga ortib, suv zaxiralari esa 40% ga kamayishi mumkin.
Bu raqamlar ushbu yo‘nalishdagi islohotlar va iqlim o‘zgarishlari ta’sirini yumshatish choralarini kechiktirib bo‘lmasligini ko‘rsatadi! “Taraqqiyot strategiyasi” markazi ekspertlari mazkur dolzarb mavzuni tahlil qilib, o‘z taklif va tavsiyalarini ilgari surmoqda.

In 2024, the global temperature reached 1.55°C higher — which is above the limit set by the Paris Agreement. If the situation continues, the health and living standards of the population, as well as the economy of countries, may be at serious risk. possible.
According to the 2024 report on “Human Health and Climate Change” by The Lancet journal, due to global climate change:
- Every year, 3.33 million people die prematurely due to air pollution;
- The mortality rate among those over the age of 65 has increased by 167%;
- Incomes have decreased by 835 billion dollars.
If timely and specific measures to adapt to climate change are not taken, some of the projected figures for our country are also concerning. In particular:
By 2030, Uzbekistan will be among the ten countries suffering from climate change;
By 2050, the country's economy may shrink by 10 percent;
The need for irrigation may increase by 25%, while water resources may decrease by 40% possible.
These figures indicate that reforms in this direction and measures to mitigate the impacts of climate changes cannot be delayed! Experts from the “Development Strategy” center are analyzing this pressing issue and are putting forward their proposals and recommendations here.