Respublikaning uch hududida mansabdorlar pora bilan qo‘lga tushdi
Namangan, Qashqadaryo hamda Toshkent shahrida ish yurituvchi mansabdorlar pora bilan ushlandi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmatining matbuot xizmati Darakchi.uz’ga ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, dastlabki holat Namangan viloyatida kuzatilgan. Hududda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi bosh mutaxassisi sud tizimidagi tanishlari orqali joriy yilning yanvar oyida 8 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan mahkumning ishini sudda qayta ko‘rib chiqish va ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazoni tayinlash evaziga 30 ming AQSH dollari talab qilgan.
“Mansabdor shaxs so‘ralgan pulning 10 ming AQSH dollarini olgan vaqtida  ashyoviy dalillar bilan ushlangan. Keyin ma’lum qilinishicha, mazkur mutaxassis firibgarlik bilan bog‘liq jinoyati uchun  muqaddam bir necha marotaba sudlangan”, — deyiladi xabarda.
Namangandan uzoqlashmaymiz. Viloyatda o‘tkazilgan yana bir tezkor tadbirda, mol-mulklarni baholash faoliyati bilan shug‘ullanuvchi MCHJ rahbari soliq organlaridagi mansabdor tanishlari orqali tadbirkorga tegishli bo‘lgan MCHJning 783 mln so‘mlik  soliq qarzdorligini 141 mln so‘mgacha kamaytirib berish evaziga 4400 AQSH dollari olgan vaqtida jinoyat ustida qo‘lga tushgan.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, mansabdor tanishi hisoblangan Namangan viloyati soliq boshqarmasi sho‘ba boshlig‘i ham  4400 AQSH dollarini pora sifatida olgan vaqtida ushlangan.
Keyingi holat poytaxt Toshkentning Mirobod tumanida kuzatilgan. Tuman  hokimligi Ijtimoiy moslashtirish markazi rahbari o‘z xizmat mavqeidan foydalanib, fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga fuqarolik pasportini rasmiylashtirish hamda doimiy ro‘yxatga qo‘ydirib berish evaziga 1200 AQSH dollari olgan vaqtida qo‘lga tushgan.
Yana bir holat Qashqadaryo viloyatida kuzatilgan. Qonunbuzilish holatida, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi Qarshi shahar bo‘limi davlat ijrochisi o‘z ish yurituvida bo‘lgan, javobgar fuqaroning qariyb 70 mln so‘mlik qarzdorligini undirish uchun uning avtotransport vositasiga qo‘yilgan taqiqni yechib berish evaziga 1000 AQSH dollari talab qilgan.
O‘tkazilgan tezkor tadbir natijasida, davlat ijrochisi talab qilingan pul mablag‘ini Qarshi tumanidagi fermer xo‘jalik rahbari vositachiligida pora sifatida olgan vaqtida ushlangan.

In three regions of the republic, officials were caught taking bribes.
Officials operating in Namangan, Kashkadarya, and Tashkent city were caught red-handed in bribery. This was reported by the press service of the State Security Service to Darakchi.uz.
It was noted that the first case was observed in Namangan region. In the area, the chief specialist of the inspection department for construction and housing-utilities supervision, using his connections in the judicial system, demanded $30,000 in exchange for reviewing the case of a convict sentenced to 8 years in prison last January and imposing a penalty unrelated to deprivation of liberty.
"The official was caught with material evidence while receiving $10,000 of the demanded amount. Later, it was revealed that this specialist had previously been convicted several times for fraud-related crimes," the report stated.
We won’t go far from Namangan. In another rapid operation conducted in the region, the head of a private valuation company was caught red-handed while taking $4,400 in exchange for reducing the company's tax debt from 783 million soums to 141 million soums, leveraging his connections with tax officials.
Similarly, the operation continued, and the head of a department at the Namangan Regional Tax Office, who was considered an acquaintance of the official, was caught while taking $4,400 as a bribe.
The latest case was observed in the Mirabad district of the capital, Tashkent. The head of the Social Adaptation Center of the district administration was caught while taking $1,200 in exchange for illegally processing a citizenship passport and registering a stateless person, exploiting his official position.
Another case was observed in Kashkadarya region. In a violation of the law, a state enforcement officer of the Compulsory Enforcement Bureau under the Prosecutor General's Office in Karshi city demanded $1,000 in exchange for lifting the seizure on a debtor's vehicle to recover a debt of nearly 70 million soums.
As a result of the rapid operation, the state enforcement officer was caught while receiving the demanded amount as a bribe through the mediation of a farm head in Karshi district.