Jizzaxda yerni "Olx"da yarim milliard so‘mga sotmoqchi bo‘lgan "uddaburon" ushlandi
Jizzax viloyatining Baxmal tumanida yashovchi fuqaro otasidan qolgan, hokimlik zahirasidagi yerni internetdagi platforma orqali yarim milliard so‘mga sotishga uringan fuqaro sud qilindi. Uddaburon ushbu qilmishi uchun 70 million so‘m jarimaga tortildi.
Ma’lum bo‘lishicha, u moddiy manfaatchi bo‘lish maqsadida Baxmal tumanining “Nushkent” mahallasi Jo‘m-jo‘m qishlog‘idagi 0,48 gektar tomorqani kelgusida o‘zboshimchalik bilan egallab olib, internetdagi “Olx” savdo platformasida 500 million so‘mga sotishga urindi.
Fuqaro “Baxmalda 100 sotix bog‘ dacha bor, shuni 500 mln so‘mga sotaman”, deb e’lon qoldirgan. Aloqaga chiqqan fuqaroga kadastr hujjatlarida hech qanday muammo yo‘qligini aytgan.
Shundan so‘ng fuqaro xaridor bilan 485 million so‘mga kelishib, Jizzax shahri hududidagi “Davlat xizmatlari markazi”ga qarashli avtoturarjoyda pulni sanab olgan. Shu paytda Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Jizzax viloyat boshqarmasi va viloyat IIB xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Fuqaroning ushbu qilmishi 2025 yilning 31 iyul kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Do‘stlik tuman sudida ko‘rib chiqildi. Sudya davlat yerini noqonuniy sotishga uringan uddaburon qilmishini ko‘rib chiqib, uni Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bilan aybdor deb topdi va fuqaroni 70 million so‘m jarimaga tortdi.

A resident of the Bakhmal district of the Jizzakh region, who attempted to sell land inherited from his father and held in the local government reserve for half a billion soums through an online platform, was prosecuted. The fraudster was fined 70 million soums for this act.
It was reported that the individual, aiming for personal material gain, arbitrarily seized a 0.48-hectare plot in the "Nushkent" neighborhood of the Jum-Jum village in Bakhmal district and attempted to sell it for 500 million soums on the "Olx" online trading platform.
The resident posted an advertisement stating, "There is a 100-square-meter garden plot in Bakhmal, selling it for 500 million soums." When contacted, the resident claimed there were no issues with the cadastral documents.
Subsequently, the resident agreed with a buyer for 485 million soums and received the money at an auto service center under the "State Services Center" in the Jizzakh city area. At that moment, the individual was apprehended with material evidence by officers from the Jizzakh Regional Department of the Prosecutor General's Office and the regional DIA.
The case regarding this act was reviewed on July 31, 2025, in the Dustlik District Court on Criminal Cases. The judge examined the fraudulent attempt to illegally sell state land and found the resident guilty under Article 168 (fraud) of the Criminal Code, imposing a fine of 70 million soums.