Aktrisa Depardyo uni Parijdagi uyida ikki marta zo‘rlaganini ta'kidlaydi. 2020 yilda qayta ariza topshirilganidan so‘ng tergov ochildi va 2024 yilda Parij prokuraturasi ishni sudga oshirishni talab qildi.
Depardyo ayblovlarni rad etib, munosabatlar “o‘zaro rozilikka asoslangan”ini aytmoqda. Biroq prokuratura “jiddiy va tasdiqlangan dalillar” mavjudligini bildirdi. Agar sud uni aybdor deb topsa, aktyorga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi berilishi mumkin.
Shu yilning may oyida esa Depardyo boshqa jinoyat ishi bo‘yicha aybdor deb topilib, 18 oy shartli qamoq jazosiga hukm qilingan edi.

76-year-old French actor Gérard Depardieu is accused of sexual assault against his colleague Charlotte Arnould in 2018. The actress claims that Depardieu raped her twice at his Paris home.
An investigation was opened after a new complaint was filed in 2020, and in 2024, the Paris prosecutor's office requested the case go to trial. Depardieu denies the allegations, stating the relations were "consensual." However, the prosecution indicated that there is "serious and corroborated evidence."
If the court finds him guilty, the actor could face a sentence of up to 20 years in prison. Earlier this year, in May, Depardieu was found guilty in another criminal case and sentenced to 18 months of probation.