Rossiya iqtisodiyoti xavf ostida
EBRR bosh iqtisodchisi Beata Yavorchikning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda yuqori inflyatsiya fonida iqtisodiy o‘sish sekinlashmoqda. Asosiy sabablar sifatida davlat moliyasidagi taranglik va neft hamda gaz eksportiga qo‘yilgan tashqi cheklovlar keltirilmoqda.
Rossiya iqtisodiy taraqqiyot vazirligining prognoziga ko‘ra, 2025 yilda mamlakat YaIM o‘sishi atigi 1 foizni tashkil etadi (2024 yildagi 4,3 foizga nisbatan). Hukumat esa yangi byudjet loyihasida harbiy xarajatlarga ustuvorlik bermoqda – 2026 yilda mablag‘larning 38 foizi armiyaga, politsiya va maxsus xizmatlarga yo‘naltiriladi.
Shuningdek, EBRR Ukrainaga oid prognozini ham pasaytirdi: 2025 yilda mamlakat iqtisodiyoti 2,5 foizga o‘sishi kutilmoqda. Bunga urush oqibatlari, hosilning pastligi va ishchi kuchi tanqisligi sabab bo‘lmqda.

According to EBRD lead economist Beata Javorcik, economic growth in the country is slowing against a backdrop of high inflation. The main reasons cited are tight state finances and external restrictions imposed on oil and gas exports.
According to a forecast by the Russian Ministry of Economic Development, the country's GDP growth in 2025 will be only 1% (compared to 4.3% in 2024). The government is prioritizing military spending in the new budget draft – in 2026, 38% of funds will be allocated to the army, police, and special services.
The EBRD also lowered its forecast for Ukraine: the country's economy is expected to grow by 2.5% in 2025. This is due to the consequences of the war, low harvests, and a shortage of labor.