Qashqadaryoda YPX xodimlarining to‘xtash ishorasiga bo‘yunsunmay, qochib ketgan haydovchi “avariya” sodir qildi. Bu haqda Qashqadaryo IIB YXHX matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Qarshi shahrida Lacetti rusumli avtomashina haydovchisi inspektorlar to‘xtash ishorasi berganiga qaramay harakatni davom ettirgan, natijada boshqa avtomashina bilan to‘qnashgan.
Shuningdek, haydovchining avtomobilni boshqarish huquqi mavjud emasligi va mashinaning old yon oynalari tusi ruxsatnomasiz o‘zgartirilgani aniqlangan. Ushbu avtomobilga MIB tomonidan 23 ta jarima sababli 10 mart qidiruvga berilgan bo‘lgan.

The driver who escaped from the YPK employees caused an "accident".
In Kashkadarya, a driver who fled after failing to comply with a traffic police officer's stop signal caused an "accident". This was reported by the press service of the Kashkadarya Department of Internal Affairs.
Reportedly, in the city of Karshi, the driver of a Lacetti brand car continued moving despite an inspector's stop signal, resulting in a collision with another car.
Furthermore, it was established that the driver did not have a valid driver's license and the front side windows of the car had been tinted without permission. This car had been placed on a wanted list on March 10 due to 23 fines issued by the Internal Affairs Bodies.
Relevant documents regarding the incident have been officially drawn up, and the car has been placed in a penalty lot.