2026 йилдан 50 йиллик машиналарга чек қўйилади
Yangi qaror loyihasiga ko‘ra, 1976 yilgacha ishlab chiqarilgan avtomobillar qayta ro‘yxatdan o‘tkazilmaydi va davlat ro‘yxatidan chiqariladi.
'2026 йилдан 50 йиллик машиналарга чек қўйилади'ning rasmi
O‘zbekistonda yo‘l harakati xavfsizligini oshirish maqsadida ishlab chiqilgan qaror loyihasiga binoan, 2026 yil 1 yanvardan boshlab ishlab chiqarilganiga 50 yil va undan ortiq bo‘lgan avtomototransport vositalaridan foydalanish taqiqlanishi mumkin.
Bunday avtomobillar davlat ro‘yxatidan chiqariladi va ularni qayta ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin bo‘lmaydi. Mazkur taqiq "antikvar" toifasiga kiruvchi mashinalarga nisbatan qo‘llanilmaydi.
Bundan tashqari, bolalar va yoshlar orasida yo‘l harakati qoidalariga rioya qilishni targ‘ib etish maqsadida "Yashil chiroq" nomli uch bosqichli musobaqa o‘tkazilishi belgilangan.

From 2026, a 50-year limit will be imposed on vehicles.
According to the new draft resolution, vehicles manufactured before 1976 will not be re-registered and will be removed from the state registry.
Image of 'From 2026, a 50-year limit will be imposed on vehicles.'
According to a draft resolution developed to improve road traffic safety in Uzbekistan, starting from January 1, 2026, the use of motor vehicles manufactured 50 or more years ago may be prohibited.
Such vehicles will be de-registered and cannot be re-registered. This ban does not apply to vehicles classified as "antique."
Furthermore, a three-stage competition called "Green Light" has been established to promote compliance with traffic rules among children and youth.