Turkiya o'zbekistonliklar uchun elektron viza joriy etishi mumkin
Turkiya Ichki ishlar vazirligidagi uchrashuvda vazir o‘rinbosari Mehmet Aqtash ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikning yuqori darajasini ta'kidladi. Muzokaralar chog‘ida turk tomoni O‘zbekiston fuqarolari uchun bir qancha asosiy tashabbuslarni ko‘rib chiqishga tayyor ekanligini bildirdi: • Elektron mehnat vizalari: O‘zbekiston fuqarolari uchun elektron mehnat vizalarini olishning soddalashtirilgan mexanizmini joriy etish imkoniyati o‘rganilmokda.
Joyida qonunilashtirish: Turkiyada boshqa viza kategoriyalari bo‘yicha bo‘lib turgan o‘zbekistonliklarga mamlakatni tark etmasdan ishlash uchun ruxsatnoma berish imkoniyati ko‘rib chiqiladi. • Noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash: Tomonlar ikki davlat hududida noqonuniy bo‘lib turgan shaxslarni samarali hisobga olish uchun yagona elektron ma’lumotlar bazasini yaratishda birgalikda ish olib borishga kelishib oldi.
Bundan tashqari, ikki davlat Ichki ishlar vazirliklari o‘rtasida noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash va fuqarolarni ona yurtiga tashkil etilgan holda qaytarish masalalarini tartibga soladigan hamkorlik memorandumni imzolashga tayyorgarlik ko‘rish masalasi muhokama qilindi. Shuningdek, Turkiya Tashqi ishlar vazirligidagi uchrashuvda vazir o‘rinbosari Musa Kulaklikaya Turkiya va O‘zbekistonni umumiy tarix, madaniyat va din birlashtirib turishini alohida qayd etdi.
Muzokaralarda tomonlar siyosiy yaqinlashuv, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan o‘zaro manfaatdorlikni tasdiqlab, mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlik uzoq muddatli istiqbolga ega ekanligini ta’kidlashdi.

Turkey may introduce an electronic visa for Uzbek citizens.
During the working visit of the delegation of Uzbekistan to Ankara, important agreements were reached aimed at strengthening bilateral cooperation in the field of internal affairs and simplifying labor migrations.
Image of 'Turkey may introduce an electronic visa for Uzbek citizens.'
At a meeting at the Turkish Ministry of Internal Affairs, Deputy Minister Mehmet Aktaş emphasized the high level of strategic cooperation between the two countries. During the negotiations, the Turkish side expressed its readiness to consider a number of key initiatives for citizens of Uzbekistan: • Electronic work visas: The possibility of implementing a simplified mechanism for citizens of Uzbekistan to obtain electronic work visas is being explored.
Legalization on-site: The possibility of granting work permits to Uzbek citizens who are in Turkey under other visa categories without leaving the country will be considered. • Combating illegal migration: The parties agreed to work together to create a unified electronic database for the effective registration of persons illegally staying in the territories of the two states.
Furthermore, the two countries discussed preparations for signing a cooperation memorandum between the Ministries of Internal Affairs to regulate the fight against illegal migration and the organized return of citizens to their homeland. Separately, at a meeting at the Turkish Ministry of Foreign Affairs, Deputy Minister Musa Kulaklıkaya noted that Turkey and Uzbekistan are united by a common history, culture, and religion.
During the negotiations, the parties confirmed their mutual interest in developing political rapprochement, trade-economic, and cultural-humanitarian cooperation, emphasizing that cooperation in the field of labor migration has long-term prospects.