Ushbu loyiha ikki yil ichida yakunlanishi kutilmoqda.
Bloomberg xabariga ko‘ra, Polsha Qrim tomon yoki Rossiya bilan chegarada dushman dronlarini aniqlash, bostirish va zararsizlantirishga qaratilgan milliy aksildron tizimini bir necha oy ichida ishga tushirishni maqsad qilmoqda.
Mamlakat Mudofaa vaziri o‘rinbosari Sezari Tomchikning bildirishicha, bu tashabbus Evropa Ittifoqi darajasidagi qarorlarni kutmasdan amalga oshiriladi.
Hukumat loyihani e’lon qilgach, uni uch oy ichida ishga tushirishni rejalashtirgan; to‘liq tizim esa taxminan ikki yil ichida yakunlanishi kutilmog‘da. Dasturga dushman uchuvchisiz apparatlarini anidlovchi ko‘p qirrali kuzatuv vositalari va avtomatlashtirilgan dronga qarshi mudofaa yechimlari kiritiladi.
Qayd etilishicha, "dron devori" Germaniya, Polsha, Finlandiya va Baltiqbo‘yidagi davlatlar bilan qo‘shma tashabbus sifatida ham ko‘rib chiqilmog‘da va u Rossiya bilan chegaraning turli qismlarida, jumladan Ukraina hududida ham joylashtirilishi mumkin.

This project is expected to be completed within two years.
According to Bloomberg, Poland aims to launch a national counter-drone system within a few months, focused on detecting, tracking, and neutralizing enemy drones from the direction of Crimea or Russia along the border.
According to Deputy Defense Minister Cezary Tomczyk, this initiative will be implemented without waiting for decisions at the European Union level.
After the government announced the project, it planned to launch it within three months; the full system is expected to be completed in approximately two years. The program will include multi-faceted surveillance assets for detecting enemy unmanned aerial vehicles and automated anti-drone defense solutions.
It is noted that the "drone wall" is also being considered as a joint initiative with Germany, Poland, Finland, and the Baltic states, and it could be deployed along various parts of the border with Russia, including the territory of Ukraine.