Jizzaxda FVB boʻlimi boshligʻi pora bilan ushlandi
Jizzax viloyatida tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘limi boshlig‘i tadbirkordan loyiha hujjatlarini tasdiqlab berish evaziga pora olgani uchun qo‘lga olindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, u avvalroq ko‘p qavatli uy qurilishi bo‘yicha hujjatni tasdiqlab berib, 200 AQSh dollar olgan. Keyinroq tadbirkor maktab qurilishi loyihasi uchun murojaat qilganida, mansabdor bu safar 6 million so‘m talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmati va Prokuratura organlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda u pora mablag‘ini turmush o‘rtog‘i orqali olayotgan paytda uslandi.
Hozirda unga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi “a”, “v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ushbu moddaga ko‘ra, mansabdor 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.

In Jizzakh region, the head of the district Department of Emergency Situations was detained for taking a bribe from an entrepreneur in exchange for approving project documents.
According to information, he had previously approved documents for the construction of an apartment building and received 200 US dollars. Later, when the entrepreneur applied for a school construction project, the official this time demanded 6 million soums.
During an urgent operation conducted by the State Security Service and Prosecutor's Office authorities, he was caught receiving the bribe money through his wife.
A criminal case has now been initiated against him under Part 2, clauses "a" and "v" of Article 210 of the Criminal Code. According to this article, the official can be imprisoned from 5 to 10 years.