Shavkat Mirziyoyev 12 noyabr kuni BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (UNESCO) bosh direktori lavozimiga saylangan Xolid al Anoniyni qabul qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi yakunlari va BMTning ushbu nufuzli instituti bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlat rahbari Xolid al Anoniyni yuqak lavozimga saylangan bilan tabriklab, kelgusiy faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
O‘z navbatida, yangi saylangan bosh direktor O‘zbekiston prezidentiga tashkilotning bosh tadbiri qo‘llab-quvvatlangan va yuqak saviyada tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Tomomlarning hamkorlikni yanada faollashtirish, jumladan, tashkilotning mamlakatdagi loyihaviy faoliyatini kengaytirish borasidagi intilishi qat’iy ekani tasdiqlandi.
UNESCO Bosh konferensiyaning ochilish marosimida O‘zbekiston prezidenti tomonidan ilgari surilgan strategik tashabbuslarni birgalikda amalga oshirishga tayyor ekani ta’kidlandi.
UNESCOning Samarqanddagi konferensiyasida misrlik Xolid al Anoniy to‘rt yil muddatga yangi bosh direktor etib saylandi. U tashkilotning o‘n ikkinchi rahbariga aylanadi va 15 noyabr kuni Odri Azule o‘rniga lavozimga kirishadi.

Shavkat Mirziyoyev received the new Director-General of UNESCO
On November 12, Shavkat Mirziyoyev received Khalid al-Anani, who was elected to the position of Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO). The Presidential Press Service reported on this.
The outcomes of the 43rd session of the UNESCO General Conference held in Samarkand and the prospects for further developing cooperation with this influential UN institution were discussed.
At the beginning of the conversation, the head of state congratulated Khalid al-Anani on his election to the high position and wished him success in his future activities.
In turn, the newly elected Director-General expressed his gratitude to the President of Uzbekistan for the support of the organization's main initiatives and their high-level organization.
It was confirmed that the parties are firmly committed to further intensifying cooperation, including the desire to expand the organization's project activities in the country.
It was emphasized that UNESCO is ready to jointly implement the strategic initiatives put forward by the President of Uzbekistan at the opening ceremony of the General Conference.
At the UNESCO conference in Samarkand, Egypt's Khalid al-Anani was elected as the new Director-General for a four-year term. He becomes the twelfth head of the organization and will take up the post on November 15, replacing Audrey Azoulay.