Ushbu choralar Afg'oniston ayollari va qizlarining huquqlari keskin cheklanganligi sababli qo'llanmoqda.
Avstraliya hukumatı 6 dekabr kuni Afg‘onistondagi "Tolibon" harakati rahbariyatining to‘rt nafar a’zosiga nisbatan moliyaviy cheklovlar va vizaga taqiq qo‘lladi. Bu haqda "zamon.uz" yozmoqda.
Mazkur choralar Afg‘oniston ayollari va qizlarining huquqlari keskin cheklangani sababli qo‘llanmoqda. Tashqi ishlar vaziri Penni Vong ta’kidlashicha, jazo ro‘yxatiga kiritilgan rasmiylar ayollarning ta’lim olishi, mehnat qilishi, erkin harakatlanishi va jamiyat hayotida ishtirok etish huquqlarini cheklashda bevosita mas’uldır.
Sanksiyalar uch nafar vazir va Tolibon bosh sud’yasiga qaratilgan bo‘lib, ular xalqaro moliyaviy operatsiyalardan chetlashiriladi va Avstraliyaga kira olmaydi.
Vazir Penni Vongning ta’kidlashicha, bu choralar Avstraliya hukumatining yangi sanksiya mexanizmi doirasida amalga oshirilgan bo‘lib, Tolibon rejimiga bosimni kuchaytirish hamda Afg‘oniston xalqiga nisbatan zulmni nishonga olishga qaratilgan.
Avstraliya 2021 yil avgustida qo‘shinlarini Afg‘onistondan olib chiqqan. Shundan so‘ng, mamlakat xavfsizlik tahdidi ostida qolgan minglab afg‘on fuqarolarini, asosan ayollar va bolalarni evakuatsiya qilib qabul qilgan.
Bugungi kunda Afg‘onistonda millionlab odamlar gumanitar yordam evaziga yashamoqda. Xalqaro hamjamoat esa ayollar huquqlarining keskin cheklanishi uchun Tolibonni tanqid qilishda davom etmoqda. Harakat rahbariyati esa o‘z siyosatini “islomiy qadriyatlar va mahalliy urf-odatlarga mos” deb ta’riflab keladi.

These measures are being implemented due to the severe restrictions on the rights of women and girls in Afghanistan.
The Australian government imposed financial sanctions and visa bans on four members of the Taliban leadership in Afghanistan on December 6. This was reported by "zamon.uz".
These measures are being applied due to the severe restriction of the rights of women and girls in Afghanistan. As Foreign Minister Penny Wong emphasized, the officials placed on the sanctions list are directly responsible for restricting women's rights to education, work, freedom of movement, and participation in public life.
The sanctions target three ministers and the Taliban chief justice, who will be excluded from international financial operations and will be unable to enter Australia.
According to Minister Penny Wong, these measures were implemented under the Australian government's new sanctions regime and are aimed at increasing pressure on the Taliban regime and highlighting the oppression against the people of Afghanistan.
Australia withdrew its troops from Afghanistan in August 2021. Since then, the country has evacuated and accepted thousands of Afghan citizens, primarily women and children, who were under threat to their security.
Today, millions of people in Afghanistan are surviving on humanitarian aid. The international community continues to criticize the Taliban for the severe restriction of women's rights. The movement's leadership describes its policy as "in accordance with Islamic values and local customs."