Misrdagi o‘zbekistonliklar ogohlantirildi
Misr Arab Respublikasida xorijiy fuqarolar, jumladan, O‘zbekiston fuqarolari ustidan nazorat kuchaytirilgani sababli ushlab turilish holatlari ko‘paymoqda. Bu haqda O‘zbekistonning Misrdagi elchixonasi rasmiy ogohlantirish bilan chiqdi.
Qayd etilishicha, so‘nggi paytlarda elchixonaga mahalliy huquq-tartibot idoralari tomonidan ushlab turilgan O‘zbekiston fuqarolari bilan bog‘liq murojaatlar soni oshgan. Ushbu holatlar yuzasidan Misr vakolatli organlari bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Misr rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, Qohira va boshqa yirik shaharlarda migratsiya qonunchiligi hamda jamoat tartib-qoidalariga rioya etilishi ustidan tekshiruvlar kuchaytirilgan. Xususan, mamlakat hududida noqonuniy bo‘lib turgan, amaldagi hujjatlarga ega bo‘lmagan yoki jamoat tartibini buzgan xorijiy fuqarolarga nisbatan ma’muriy choralar, jumladan, deportatsiya tadbirlari qo‘llanilmoqda.
Shu munosabat bilan Misrda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolariga mahalliy qonunchilik talablariga rioya qilish, shaxsni tasdiqlovchi hujjatlarni doimo o‘zi bilan olib yurish, amaldagi viza yoki yashash ruxsatnomasiga ega bo‘lish hamda ruxsatsiz mehnat faoliyati bilan shug‘ullanmaslik qat’iyan tavsiya etildi.
Mahalliy idoralar tomonidan ushlab turilgan taqdirda esa fuqarolarga imkon qadar tezroq O‘zbekistonning Qohiradagi elchixonasiga murojaat qilish so‘raldi.

Uzbekistanis in Egypt have been alerted.
Cases of detention are increasing in the Arab Republic of Egypt due to intensified control over foreign citizens, including citizens of Uzbekistan. The Embassy of Uzbekistan in Egypt officially announced this.
It is noted that recently the number of appeals related to Uzbek citizens detained by local law enforcement agencies has increased at the embassy. Negotiations are being held with the competent authorities of Egypt regarding these cases.
According to information from Egyptian officials, inspections have been intensified in Cairo and other major cities regarding compliance with migration legislation and public order rules. In particular, administrative measures, including deportation, are being applied against foreign citizens who are illegally staying in the country's territory, do not have valid documents, or have violated public order.
In this regard, Uzbek citizens in Egypt are strongly advised to comply with local legal requirements, always carry identification documents, have a valid visa or residence permit, and strictly avoid unauthorized labor activity.
In case of detention by local authorities, citizens are asked to contact the Embassy of Uzbekistan in Cairo as soon as possible.