14 yanvar kuni Venesuelaning muvaqqat yetakchisi Delsi Rodriges AQSh prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali muloqot qildi. Rodrigesning ma’lum qilishicha, suhbat uzog, samarali va do‘stona ruhda o‘tgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar o‘zaro hurmat muhitida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik kun tartibi hamda hal etilmagan masalalarni muhokama qilgan. Donald Tramp ham bu Rodriges tayinlanganidan beri o‘tkazilgan ilk suhbat ekanini ta’kidlab, uni “ajoyib inson” deb atagan.
AQSh rahbari Truth Social sahifasida ham ushbu qo‘ng‘iroqni “juda yaxshi telefon suhbati” deb baholab, neft, foydali qazilmalar, savdo va milliy xavfsizlik kabi masalalar muhokama qilinganini qayd etgan. Uning ta’kidlashicha, AQSh Venesuelaning barqarorlashuvi va tiklanishiga yordam berish niyatida.
Eslatib o‘tamiz, 3 yanvar kuni AQSh Venesuelada maxsus operatsiya o‘tkazib, mamlakat yetakchisi Nikolas Maduro va uning rafiqasini qo‘lga olgan edi. 4 yanvar kuni esa Delsi Rodriges Venesuelaning muvaqqat rahbari etib tayinlangan.

US President Donald Trump spoke by phone with Venezuela's interim leader Delcy Rodriguez, discussing prospects for bilateral cooperation.
Image of 'Trump held his first meeting with Venezuela's new leader.'
On January 14, Venezuela's interim leader Delcy Rodriguez held a telephone conversation with US President Donald Trump. According to Rodriguez, the conversation was long, productive, and took place in a friendly spirit.
According to her words, the parties, in an atmosphere of mutual respect, discussed the agenda of cooperation between the two countries and unresolved issues. Donald Trump also emphasized that this was the first conversation held since Rodriguez's appointment, calling her an "amazing person."
The US leader also evaluated this call on his Truth Social page as a "very good telephone conversation," noting that issues such as oil, minerals, trade, and national security were discussed. He stressed that the US intends to help Venezuela's stabilization and recovery.
We recall that on January 3, the US conducted a special operation in Venezuela, capturing the country's leader Nicolas Maduro and his wife. On January 4, Delcy Rodriguez was appointed as Venezuela's interim leader.