Ma'lum qilinishicha, 2025 yil 5 dekabr kuni futbol bo'yicha Jahon chempionati qur'asi marosimida FIFA prezidenti Gianni Infantino Trumpga tashkilot tarixida ilk bor tа'sis etilgan Tinchlik mukofotini topshirgan. Biroq oradan ko'p o'tmay AQSh tomonidan Venezuela poytahti Karakasga harbiy hujum uyushtirilib, mamlakat prezidenti Nicolas Maduro qo'lga olingan.
Shuningdek, Donald Trump Daniyaning Grenlandiya ustidan suverenitetini tan olmasligini ma'lum qilgani va Kuba "qulash arafasida" ekanini e'lon qilgani ham tanqidlarga sabab bo'lgan.
Nashr qayd etishicha, FIFA mukofot qaysi mezonlar asosida va nima uchun aynan Trumpga berilgani bo'yicha batafsil tushuntirish bermagan. Tashkilot ichidagi yuqori lavozimli manbalardan biri ushbu taqdirlash marosimi FIFA rahbariyatida jiddiy xavotir uyg'otganini va bu holat "chuqur sharmandalik" sifatida qabul qilinganini aytgan.
Shu bilan birga, FIFA rasmiylaridan biri 2026 yilgi Jahon chempionatini AQShda o'tkazish jarayoni endilikda "juda nozik va murakkab" bosqichga kirganini tan olgan.

Discontent is growing within the International Federation of Association Football (FIFA) over the awarding of a peace prize to US President Donald Trump. The Guardian reported on this.
It is reported that on December 5, 2025, during the draw ceremony for the FIFA World Cup, FIFA President Gianni Infantino presented Trump with the newly established Peace Prize, the first of its kind in the organization's history. However, not long after, the US launched a military attack on Caracas, the capital of Venezuela, and captured the country's president, Nicolás Maduro.
Furthermore, Donald Trump's announcement that he would not recognize Denmark's sovereignty over Greenland and his declaration that Cuba was "on the brink of collapse" have also drawn criticism.
The publication notes that FIFA has not provided a detailed explanation on what criteria and why exactly the award was given to Trump. One high-ranking source within the organization said this awarding ceremony has caused serious concern within FIFA's leadership and the situation is viewed as a "profound embarrassment."
At the same time, one FIFA official acknowledged that the process of organizing the 2026 World Cup in the USA has now entered a "very delicate and complex" stage.