Qo'shma Shtatlar bugun O'zbekistonga reys amalga oshirib, mamlakatda qolish uchun qonuniy ruxsatga ega bo'lmagan 72 nafar o'zbekistonlikni qaytarib yubordi. Bu haqda AQShning O'zbekistondagi elchixonasi ma'lum qildi.
Ma'lum qilinishicha, mazkur parvoz AQShning chegarа xavfsizligini ta'minlash va noqonuniy immigratsiyaga chek qo'yish bo'yicha navbatdagi tadbirlaridan biri hisoblanadi. Prezident Donald Tramp lavozimga kirishganidan buyon 1000 dan ortiq o'zbekistonlik AQShdan deportatsiya qilingan.
Elchixona ta'kidlashicha, AQSh hududiga noqonuniy kirgan shaxslar qamoq jazosiga tortilishi va mamlakatdan chiqarib yuborilishi mumkin. Shu bilan birga, AQSh hukumat O'zbekiston bilan deportatsiya tadbirlarini amalga oshirishda hamkorlik uchun chuqur minnatdorligini bildirgan.

72 citizens of Uzbekistan were deported from the USA.
The United States today carried out a flight to Uzbekistan and repatriated 72 Uzbek nationals who did not have legal permission to remain in the country. The U.S. Embassy in Uzbekistan announced this.
It is reported that this flight is one of the ongoing measures by the U.S. to secure its border security and curb illegal immigration. Since President Donald Trump took office, over 1,000 Uzbek nationals have been deported from the U.S.
The Embassy emphasized that individuals who enter U.S. territory illegally can face imprisonment and deportation. At the same time, the U.S. government expressed its deep gratitude to Uzbekistan for its cooperation in carrying out deportation measures.