"Mana shunaqa farosatdan qisganlar ham kelib qolyapti lavozimlarga!"
Rasul Kusherbayev Karmana tumani hokimi o‘qituvchilarni 1 soat turgizib qo‘yib, majlis o‘tgan holat haqida gapirdi.
'"Mana shunaqa farosatdan qisganlar ham kelib qolyapti lavozimlarga!"'ning rasmi
Avvalroq, Karmana tumani hokimi o‘qituvchilarni hokimiyatda 1 soat tik holatda turg‘izib qo‘yib, majlis qilgani haqida xabar bergan edik. Ushbu holat ijtimoiy tarmoqlarda ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgach, Rasul Kusherbaev ushbu holatga o‘z munosabatini bildirdi.
“Xalqimizda ustoz otangdek ulug‘ degan ibora bor. Karmana tumani hokimi kuni-kecha otasidek ulug‘ insonlarni, ya’ni o‘qituvchilarni maktabdan avtobusga tiqib, hokimlikka olib borib, bir soat ustozlarni tik holatda majlisda qatnashishga majbur qiladi. Go‘yoki bu ta’lim sifatini oshiramish. Hokim janoblari nima uchun bunday qilgan? Chunki u kishi maktabga borsa, o‘sha yerda o‘qiydigan maktab o‘quvchilari unga she’r aytib berolmagan. Bu hokim janoblarining she’r eshitgisi kelgan, o‘zini madh etadigan she’rlarni aytib berolmaganligi uchun shu yo‘l bilan o‘qituvchilarni jazolagan.
Bu hokim prezidentning joylardagi vakili. Mana prezidentning vakilining ahvolini ko‘ryapsizmi? Bu kadrlar tizimining qanchalik oqsoqligini ko‘rsatadi. Chuqur inqirozga tushganini ko‘rsatadi. Mana shunaqa farosatdan qisganlar ham kelib qolyapti lavozimlarga.
Hokim o‘zi aslida maktabga borib, maktabning holati qandayligini, partalar yetarlimi-yo‘qmi, elektro‘chmayaptimi, maktabga keladigan yo‘llar yaxshimi, maktabga olib keladigan ko‘priklar yaroqli holatdami mana shularni so‘rashi kerak.
Siz avval otangizni, onangizni hokimiyatning majlisiga olib keling-da 1 soat ularni majlisda tik oyoqda turg‘izib qo‘ying. Eshitsin sizni. Ravo ko‘rasizmi shuni ota-onangizga? Ota-onangizga ravo ko‘rsangiz keyin o‘qituvchiga shunday qiling!
Bir vaqtlar o‘qituvchilarni xor qilib, paxtaga ham olib chiqdik, ajiriq terishga ham olib chiqdik, yo‘l tozalashga ham olib chiqdik. O‘sha paytda ta’limdan uzilib qoldik va mana buning natijasi. O‘sha paytdagi avlod hozir yetib chiqib lavozimda o‘tiribdi”, – deydi Kusherbaev.
Eslatib o‘tamiz, Rasul Kusherbaev avvalroq, Toshkent shahar hokimi haqida ham o‘zining tanqidiy fikrlarini bildirgan edi.

"Even those who have been cut off from opportunity are now coming to positions!"
Rasul Kusherbayev, the head of Karman district, made teachers stand for an hour and spoke about the situation regarding the meeting that took place.
Image of '"Even those who have been cut off from opportunity are now coming to positions!"'
Earlier, we reported that the governor of Karmana district had made teachers stand for an hour in a meeting at the administration. After this situation caused widespread discussions on social networks, Rasul Kusherbaev expressed his attitude towards this situation.
"Our people have a saying that a teacher is as great as a father. The governor of Karmana district, day and night, takes great people like fathers, i.e., teachers, from school by stuffing them into a bus, brings them to the administration, and forces the teachers to stand for an hour participating in the meeting. As if this would improve the quality of education. Why did the esteemed governor do this? Because if he goes to a school, the school students studying there cannot recite poems for him. This esteemed governor wanted to hear poems, poems praising him, and because they couldn't recite them, he punished the teachers in this way.
This governor is the president's representative on the ground. Do you see the condition of the president's representative? This shows how flawed the personnel system is. It shows how deep the crisis has become. People who lack such foresight are also coming to positions.
The governor should actually go to the school and ask about the condition of the school, whether the desks are sufficient or not, if the electricity is out, if the roads leading to the school are good, if the bridges leading to the school are in a suitable condition.
First, take your father, your mother to an administration meeting and make them stand on their feet for an hour. Let them listen to you. Would you allow that for your parents? If you would allow it for your parents, then do the same to a teacher!
At one time, we humiliated teachers, took them out to pick cotton, took them out to harvest corn, took them out to clean roads. At that time, we were cut off from education and here is the result of that. The generation from that time has now grown up and is sitting in positions," says Kusherbaev.
We remind you that Rasul Kusherbaev had earlier expressed his critical views regarding the Tashkent city mayor as well.